Informacje:

Wstęp wolny
Miejskiego Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz
29 Września 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

MCK Bydgoszcz | Adam Kośmieja

Miejskiego Centrum Kultury zaprasza na koncert Adama Kośmiei połączony z bydgoską premierą płyty „Infinity”

„INFINITY” to już druga solowa płyta Adama Kośmiei wydana dla Warner Classic, w której kluczową rolę odgrywa przestrzeń i muzyczny czas. Na płytę składa się utwór „Canto Ostinato” holenderskiego kompozytora i ojca tamtejszego minimalizmu w muzyce, Simeona ten Holt’a. Utwór w oryginale napisany został na 4 fortepiany, ale kompozycja dopuszcza rozmaite składy wykonawcze, dowolność agogiczną, artykulacyjną i tym samym dużą dowolność czasu trwania utworu. Dlatego kluczową składową płyty jest właśnie wolność, która odnosi się nie tylko do jednostki, ale też do przestrzeni i do jej bezmiaru, którego nie można w żaden sposób określić ani ograniczyć.

Muzyka Simeona ten Holta jest muzyką transu, medytacji i dużych emocji, które budują kulminacje oparte na repetytywnych strukturach muzycznych. Jej powtarzalność, motoryczność i przestrzenność wychodzi mocno poza rejony klasycznego wykonawstwa muzyki fortepianowej i wręcz skłania do muzycznych badań nad czasem, tempem, dynamiką, agogiką i artykulacją.

Adam Kośmieja: „Moja wizja tego utworu jest bardzo spójna i poprzez tę muzyczną podróż słuchacz doświadczy niezwykle wielu doznań – od medytacyjnych, płynących i relaksujących jasnych dźwięków, poprzez wybuchy emocjonalności o romantycznej harmonice i dramaturgii, stateczność, czasami pikanterię akcentów i energetykę rytmiczną przypominająca niemal utwór z pogranicza techno, aż po trzon całego utworu – piękną melodię która objawia się po bardzo długim czasie i powtarzana zapada głęboko w pamięć słuchacza jeszcze na długo po zakończeniu utworu. Moja wersja to wersja na fortepian solo, który multiplikowany jest w systemie Dolby Atmos. Odczuwam ten utwór bardzo przestrzennie, niemal kosmicznie i przez wiele miesięcy pracowałem nad satysfakcjonującą mnie formalną siatką i mapą nawigacyjną tego utworu”. 

Płyta nagrana jest w systemie Dolby Atmos, który poprzez wykorzystanie ogromnej ilości mikrofonów odwzorowujących brzmienie całej sali koncertowej, pozwala na modelowanie wybranych ścieżek i fragmentów utworu w wybranych miejscach dookoła słuchacza. Sprawia do wrażenie otoczenia dźwiękiem. 

Wydarzenie jest realizowane przy udziale środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zobacz też

AKADEMIA MUZYCZNA | Noc organów
Wstęp wolny
Dzisiaj

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na Noc...

Orkiestra Księżniczek
od 199 zł
Dzisiaj

Koncert Wiedeński 3 – NOWY PROGRAM pierwszej na Świecie ORKIESTRY KSIĘŻNICZEK...

Per canto e pianoforte - na głos i fortepian
od 20 zł
17 Maja

Per canto e pianoforte – na głos i fortepian to nowy...