Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
07 Październik 2022
16:30
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Zwiedzanie kuratorskie wystawy »Gorsety« kobiet

Zapraszamy na kuratorskie zwiedzanie wystawy z Małgorzatą Grosman, prezentowanej na dziedzińcu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Autorką wystawy jest Małgorzata Grosman, projekt graficzny zrealizowała Daria Wojnicka. Ekspozycja powstała w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

– Dlaczego jesteśmy takie? Miłe – niemiłe, pracowite – bierne, prące do celu i stojące w miejscu? Spełnione i niespełnione? Posłuszne, ambitne, wesołe, zrozpaczone, usłużne, ciekawe świata, narzekające… Jakie znaczenie ma to, co nam się wbija do głów jako zasady, stereotypy i zwyczaje, których nie wolno złamać, nad którymi nie wskazane jest nawet debatować? Dlaczego przyjmujemy na wiarę, że tradycje i normy kiedyś wymyślone, są ważniejsze od naszych uczuć, odczuć, marzeń i planów? Od osobistego spełnienia? I że zawsze tak było, i że tak być musi? Dlaczego – choć kobiety zrzuciły gorsety już dawno – zmuszone jesteśmy zdejmować je wciąż od nowa? – pyta pomysłodawczyni Małgorzata Grosman.

Małgorzata Grosman, z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach i przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji.

Ponieważ jest miłośniczką kryminałów napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”. Jest również autorką publikacji poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej „Ostromecko w opowiadaniach” i podcastów „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”. Wydała też opowieść o bydgoszczankach doby międzywojnia „Bydgoszcz jest kobietą”, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „»Gorsety« kobiet”.  

Zobacz też

Barka Lemara | Janusz Michalski
Wstęp wolny

Zapraszamy w samo południe, 26 marca, na wernisaż wystawy fotografii Janusza...

Bydgoskie Centrum Sztuki | Radość życia i dramat człowieka
Wstęp wolny

„Kątem oka” – cykl wykładów o sztuce współczesnej. zapraszamy na wykład...

Galeria Miejska bwa | Kim jest Janina Węgrzynowska
Wstęp wolny

Galeria Miejska bwa zaprasza na wernisaż wystawy „Kim jest Janina Węgrzynowska?”...