Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
07 Październik 2022
16:30
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Zwiedzanie kuratorskie wystawy »Gorsety« kobiet

Zapraszamy na kuratorskie zwiedzanie wystawy z Małgorzatą Grosman, prezentowanej na dziedzińcu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Autorką wystawy jest Małgorzata Grosman, projekt graficzny zrealizowała Daria Wojnicka. Ekspozycja powstała w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

– Dlaczego jesteśmy takie? Miłe – niemiłe, pracowite – bierne, prące do celu i stojące w miejscu? Spełnione i niespełnione? Posłuszne, ambitne, wesołe, zrozpaczone, usłużne, ciekawe świata, narzekające… Jakie znaczenie ma to, co nam się wbija do głów jako zasady, stereotypy i zwyczaje, których nie wolno złamać, nad którymi nie wskazane jest nawet debatować? Dlaczego przyjmujemy na wiarę, że tradycje i normy kiedyś wymyślone, są ważniejsze od naszych uczuć, odczuć, marzeń i planów? Od osobistego spełnienia? I że zawsze tak było, i że tak być musi? Dlaczego – choć kobiety zrzuciły gorsety już dawno – zmuszone jesteśmy zdejmować je wciąż od nowa? – pyta pomysłodawczyni Małgorzata Grosman.

Małgorzata Grosman, z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach i przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji.

Ponieważ jest miłośniczką kryminałów napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: „Mord na Zimnych Wodach” i „Horoskop zbrodni”. Jest również autorką publikacji poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej „Ostromecko w opowiadaniach” i podcastów „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”. Wydała też opowieść o bydgoszczankach doby międzywojnia „Bydgoszcz jest kobietą”, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „»Gorsety« kobiet”.  

Zobacz też

Galeria Wspólna | Transmigracje
Wstęp wolny

Galeria Wspólna zaprasza na wykład Justyny Gongała-Wyzujak – Transmigracje w sztuce...

Galeria Miejska bwa | Tapiceruj
Wstęp wolny

Zapraszamy na wykład Aleksandra Kądziela z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki. Aleksander...

Jagiellońska 1 | Rozmyci
Wstęp wolny

Galeria Sztuki „Jagiellońska 1” zaprasza na – wernisaż wystawy Agnieszki “Kropki”...