Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
05 Marca 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Zauroczeni Pięknem: „Magia” wielkiego ekranu. 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wykład dr Mateusza Solińskiego – Zauroczeni Pięknem: „Magia” wielkiego ekranu. Kino europejskie i amerykańskie drugiej połowy XX wieku

W ramach wykładu zostaną przywołane najważniejsze nurty w powojennym kinie. Tendencje kinematografii amerykańskiej – na które olbrzymi wpływ miały różne antysystemowe ruchy lat 50. XX wieku – zostaną zestawione z kierunkami rozwoju filmu europejskiego – w którym szczególną rolę odegrał włoski neorealizm i francuska „nowa fala”. Przeobrażenia języka filmowego zostaną ukazane w szerszym kontekście przemian społeczno-obyczajowych drugiej połowy XX wieku.

Film powstały jako wynik eksperymentów XIX-wiecznych wynalazców, szybko stał się formą masowej rozrywki. Stosunkowa łatwość realizacji, siła emocjonalnego odziaływania na odbiorcę oraz coraz większe możliwości techniczne przyczyniły się do szybkiego rozwoju przemysłu filmowego. Jego popularność sprawiła, że stał się nie tylko zyskownym interesem, ale zaczął być wykorzystywany jako narzędzie służące do kształtowania społecznych gustów, a nawet ideologicznej propagandy.

Możliwości i siła oddziaływania kina w pełni objawiły się już po drugiej wojnie światowej. Film – który stał się pełnoprawną formą artystycznej wypowiedzi – zdeklasował, w kwestii liczby odbiorców, inne formy sztuki. Jego rozwój przebiegał kilkutorowo. W cieniu wielkich hollywoodzkich produkcji kostiumowych rodził się tzw. film niezależny, ale z drugiej strony coraz większą popularność zyskiwało kino „klasy B” – niskobudżetowe realizacje, odwołujące się do najniższych instynktów i niezbyt wyszukanych oczekiwań masowego odbiorcy.

Prowadzący spotkanie: dr Mateusz Soliński

Zobacz też

DKF Niespodzianka | Pamięć
od 8 zł
25 Kwietnia

Poruszający dramat psychologiczny. Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane...

Kino Jeremi | MIŁOŚĆ BEZ OSTRZEŻENIA
od 8 zł
25 Kwietnia

Para zakochanych nastolatków wierzących, że ich związek może trwać do grobowej...

O!PLA 2024 Ogólnopolski Festiwal Animacji
Wstęp wolny
Dzisiaj
do 25 Kwietnia

Zapraszamy wszystkich miłośników filmów animowanych w dniach 22-25 kwietnia do Biblioteki...