Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
04 Listopada 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | WODYŃSKI – POST ANTROPO SZTUKA

Zapraszamy do obejrzenia filmów oraz do udziału w wydarzeniu podczas, którego wykonany zostanie specjalny performance przygotowany przez artystę wraz z grupą Czarny Karzeł, a tuż po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami produkcji.

Obrazy oraz słowa klucze, które tu poruszają „chroboczące kłódki” oddzielające przestrzeń abnegacji od stałego wyścigu dwadzieścia cztery na siedem – to: granice metafizyki, rubieże człowieczeństwa, duchowość, prowokacja, misja, rozwój, ale i ból. Tak, dźwięk wiertarki drążącej przedmioty, może i w nas „coś” rozwiercić.

„WODYŃSKI  POST ANTROPO SZTUKA” 2023, reżyseria: Peter Leśniewski

Dokument w reżyserii Piotra Leśniewskiego to opowieść o ideach twórczych przyświecających Wodyńskiemu, ukazująca tym samym proces tworzenia multimedialnych spektakli działających na różne zmysły odbiorcy. Reżyser wchodzi do studio artysty przyglądając się intymnemu procesowi powstawania samej idei po śmiałe realizacje układane w precyzyjne, wielowymiarowe projekty interdyscyplinarne.

Tytuł filmu nawiązuje do manifestu Wodyńskiego wyrażającego bunt i niosącego alternatywę wobec postępujących procesów degradacji uczuć, więzi międzyludzkich oraz emocji wypłukiwanych przez agresywne przekazy kulturowe. Poruszana w filmie tematyka sięga obecnych w twórczości artysty nauk socjologicznych, transhumanizmu, posthumanizmu i dylematów filozoficznych zawartych w pojęciu post antropo centryzmu. W trakcie dokumentu, oprócz wspomnianego artysty, wypowiadają się: Inga Harasimowicz, Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki i Rzeczoznawca, Szymon Kaźmierczak, Galeria& Dom Aukcyjny Jagiellońska 1, Tadeusz Krajewski, Biblioteka Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego. 

„NEXUS NATURA” 2023, reżyseria: Julia Karczewska

Poetycki obraz będący alternatywą dla świata technologicznego, traktujący o integralności środowiska naturalnego i jego roli w ciągłości istnienia cywilizacji człowieka. Łukasz Wodyński opowiada o własnych odczuciach związanych z relacją człowieka w stosunku do środowiska naturalnego. Działający na zmysły dźwiękami otoczenia oraz malowniczymi ujęciami film Julii Karczewskiej wprowadza widza w kulisy powstania projektu NEXUS NATURA.

PARTNERZY: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Bydgoskie Centrum Sztuki, Galeria Jagiellońska 1, Biblioteka Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego, Fundacja Kapsuła, Fundacja Artystyczna Kosmos.

Zobacz też

O!PLA 2024 Ogólnopolski Festiwal Animacji
Wstęp wolny
od 22 do 25 Kwietnia

Zapraszamy wszystkich miłośników filmów animowanych w dniach 22-25 kwietnia do Biblioteki...

Dobrzy nieznajomi - Kino Konesera
od 16.90 zł
Jutro

15 kwietnia Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kina Konesera na...

Kino Kobiet | Latanie dla początkujących
od 25.90 zł
24 Kwietnia

Drogie Panie, już 24 kwietnia kolejny pokaz Kina Kobiet w kinie...