Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
08 Kwiecień 2022
18:00:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Wielkanocne obrazy w twórczości malarskich outsiderów

Zapraszamy na wystawę zorganizowano przy współpracy Muzeum Etnograficznego w Toruniu, SOSW w Skierniewicach oraz WTZ Przystań w Bydgoszczy.

Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu,  od stuleci było inspiracją dla artystów, a każdy z nich w jego obrazowanie wkładał swoje emocje i najgłębsze przemyślenia o ludzkiej egzystencji na ziemi i relacji Boga z człowiekiem. Twórczość outsiderów nie odbiega tu w treści od głównego nurtu, choć bywa bardziej emocjonalna i dramatyczna  w formie z uwagi na to, że wielu z nich dźwiga swój własny krzyż na ziemskim padole. Wielkanoc to odrodzenie życia. Po dramacie nadchodzi zwycięstwo i radość, najlepiej zobrazowane w ludycznych obrzędach i ich plastycznej oprawie. Śmigus dyngus, kolorowe palmy,  pisanki, huczne zabawy, kolędowanie ze śpiewem, zaloty,  obok zadumy są ważnym, najbardziej pierwotnym aspektem świąt.

Nie jesteśmy w stanie oddać całego bogactwa przeżyć wiążących się z Wielkanocą ale 19 artystów, których prace znajdują się na naszej wystawie, 19 niezwykłych indywidualności, których życie naznaczone jest pasją i często cierpieniem to świetny przykład jak niewyczerpaną twórczą moc mają te święta. Znajdują się w wśród tych Ci co od nas odeszli  – Maria Wnęk, Wiktor Chrzanowski ale też młodzi ludzie, których twórcza droga niedawno się zaczęła – Damian Rebelski, Mateusz Połeć czy Rafał Antos.

Zapraszamy serdecznie do Salonu Hoffman, te kilkadziesiąt obrazów zgromadzonych na wystawie może pobudzi nas do refleksji w ten świąteczny czas … na pewno będzie niezwykłym artystycznym przeżyciem.

Wernisaż w piątek 8 kwietnia godz. 18:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy.

Wystawa czynna do 13 maja, wstęp wolny

Zobacz też

Bydgoskie Centrum Sztuki | MALUJĘ, BO LUBIĘ
Wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę prac twórców ─ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej “mega-Art”...

Fotografistka | Spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka
Wstęp wolny

Fundacja Fotografistka zaprasza na wspólny spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka w...

Fotografistka | Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Michała Kubiaka
Wstęp wolny

21 czerwca 2022 r. Fundacja Fotografistka zaprasza do świętowania jubileuszu 50-lecia...

Komentarze