Informacje:
KPCK | Szminką po mapie – gra miejska
21 sierpnia zapraszamy na grę miejską na podstawie książki Małgorzaty Grosman „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”
Ze względu na niesprzyjającą pogodę organizator przełożył grę miejską na 21 sierpnia. Grupy które już się zapisały zostały poinformowane o zmianie terminu, a niezdecydowanych serdecznie zapraszamy.
Start gry Szminką po mapie sprzed kamienicy przy ulicy Zamoyskiego 8 (grupy startują od godz. 11:00, we wiadomości zwrotnej dowiesz się o którego godzinie startuje Twoja grupa).
Dlaczego właśnie z tego miejsca? Dlatego, że tam mieszkała matka Poli Negri, wielkiej gwiazdy kina lat międzywojennych. Na trasie znajdzie się osiem punktów, z początkowym włącznie, a na każdym z nich pytania, zagadki, zadania…
Na pierwszym otrzymacie Państwo pakiet startowy, na każdym kolejnym – wskazówki jak dotrzeć do następnego stanowiska i jakie zadania wykonać po drodze. Na ostatnim punkcie na uczestników czekać będą niespodzianki. Przejście trasy zajmuje około dwóch godzin (na luzie). Podsumowanie gry od godz. 14.30.
Można by uznać, że kobiety przechodzą przez życie lekkim krokiem, skoro niemal nie zostawiamy po sobie śladów. Tylko kilka zdjęć, coś z biżuterii, nie zużyte kosmetyki… Żadnych dokonań, sukcesów, zwycięstw godnych zapamiętania i zapisania? Brak wierszy, nut, obrazów, nagród Nobla, medali olimpijskich? Niewiele powodów, by ktoś zechciał nas zachować w pamięci własną ulicą, skwerem, rondem, placem, mostem, tablicą, pomnikiem, muralem? A może jednak jest inaczej?
Pierwsze podpowiedzi znajdą Państwo w książce Małgorzaty Grosman pt. „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”. Opracowanie stało się zaczątkiem dyskusji dotyczącej poruszania się w obrębie pamięci i tożsamości kobiet. To temat istotny, który staje się dostrzegalny w Europie, a Bydgoszcz znalazła się w awangardzie.
Otóż, na przeszło 1500 ulic, 26 rond, 27 skwerów w mieście tylko 31 ma kobiety za patronki. Opowiada o nich publikacja Małgorzaty Grosman – książka z wybiórczym planem aglomeracji. Wybiórczym, jak nasza pamięć o mieszkankach miasta nad Brdą.
Książkę oraz wskazówki można nabyć m.in. w Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „ByLOT”, Bydgoskim Centrum Informacji, BookBook oraz w księgarniach Gratka i Toniebajka.
Gra miejska rozpocznie się przy ulicy Zamoyskiego 8 – kamienicy, w której mieszkała matka Poli Negri, a zakończy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, gdzie czekać będą na Państwa niespodzianki.
Na razie nie zdradzimy całej trasy, ale szczegóły opublikujemy w internecie od 15 lipca br. Uchylając rąbka tajemnicy, pojawią się zagadki związane z pomnikiem Łuczniczki, boginiami Afrodytą, Eris, Herą i Ateną, których oblicza znajdziemy na „Jedynaku” przy ulicy Gdańskiej, z Placem Praw Kobiet, Trzema Gracjami i in.
Przy organizacji wydarzenia współpracuje kilka instytucji i wielu pasjonatów. Naszym celem jest dobra zabawa. Ale pośrednio zyskają Państwo wiedzę i satysfakcję, że szminką można namalować cuda… A postura nie świadczy o sile. Właściwie nic nie jest takie oczywiste, jak się pozornie wydaje.
Dodatkowe informacje: Pracownia Literatury Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, tel. 52 585 15 02 wew. 112.