Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
02 Marca 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Sopockie witraże | Maria Różańska

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Marii Różańskiej „Sopockie witraże”

Witraże to niezwykle piękne detale, które obok wieżyczek i drewnianych werand są charakterystyczne dla sopockiej architektury końca XIX i początku XX w. Odpowiadały wymogom panującej w tamtym okresie mody i nadawały miastu niezwykłego klimatu oraz uroku. Witraże umieszczano najczęściej na klatkach schodowych kamienic, ale bywało także, że znajdowały się we wnętrzach mieszkań czy w balustradach balkonów.

Zwykle okno witrażowe ozdabiano kolorową bordiurą, zdarzało się jednak, że cała płaszczyzna okna była pięknie skomponowanym obrazem. Światło przechodzące przez takie okno w zależności od pory dnia czy też roku, malowało na ścianach, podłodze, parapetach niezwykłe barwne impresje. Witraże nie mają oznaczeń dotyczących autorstwa za wyjątkiem pochodzących z pracowni jednego z największych witrażystów tamtego okresu Ferdynanda Mullera z Quedlinburga. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały w latach 2015–2019. 

Maria Różańska, matematyk, artysta fotografik. Absolwentka Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza w Gdańsku. Członek ZPAF i Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W fotografii interesuje ją metafora i tajemnica, jaką niesie ze sobą kadr, kiedy przykładając wizjer aparatu do oka widzimy fragment rzeczywistości, który budzi skojarzenia, nadające owej rzeczywistości nowe znaczenie. Bliska jest jej także fotografia dokumentalna detalu architektonicznego. Swoje prace pokazywała na wystawach krajowych i zagranicznych. Jest autorką albumu Sopockie witraże (2020). Zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych. Jest stypendystką miasta Sopotu. Mieszka w Wejherowie.

Wystawa czynna do 23 marca 2023 roku. Z uwagi na wielofunkcyjny charakter Salonu Hoffman, gdzie prezentowana jest wystawa, informujemy, że jej dostępność uzależniona jest od kalendarza wydarzeń KPCK oraz cyklicznych zajęć stałych. Sugerujemy wcześniejszy kontakt przed planowaniem zwiedzania. 

Zobacz też

Galeria Wspólna | SHARE BREATH – War and Life
Wstęp wolny
11 Lipca

Galeria Wspólna zaprasza 11 lipca, na wernisaż wystawy Chung Young-chang –...

Galeria Miejska bwa | Wystawa VI Ogólnopolskiego
Wstęp wolny
06 Lipca

Galeria Miejska bwa zaprasza 6 lipca na wernisaż wystawy VI Ogólnopolski...

Wieża Ciśnień | Silva rerum
Wstęp wolny
21 Czerwca

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika...