Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
21 Kwiecień 2022
18:00:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Przyodziana blaskiem. Motyw Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w malarstwie

Zapraszamy na prelekcję dr Mateusz Solińskiego w ramach nowego cyklu autorskich wykładów pod wspólnym tytułem „Zauroczeni pięknem”.

Celem spotkań będzie przybliżenie szczególnie wartościowych twórców, zjawisk i dzieł z obszaru kultury europejskiej i polskiej, z odniesieniem i wskazaniem na zabytki z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, jak również artystów związanych z regionem.

„Zauroczeni pięknem” to Ci, którzy tworzyli dzieła sztuki i architektury, ale również Ci, którzy ulegają urokowi tych dzieł, podróżują, są bywalcami muzeów by poznawać i podziwiać wytwory minionych epok. Pierwsze spotkanie z cyklu poświęcone będzie sztuce sakralnej i tematowi Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w malarstwie. Ostatnie wzmianki dotyczące ziemskiego żywota Matki Bożej związane są z Jej wspólną modlitwą z apostołami w Wieczerniku i Zesłaniem Ducha Świętego. Nie odnajdujemy w Dziejach Apostolskich żadnych innych informacji na temat dalszych losów matki Jezusa.

Jak to się stało, w takim razie, że powstało tak wiele przedstawień ukazujących moment przejścia Maryi z życia ziemskiego do wiecznego? Co stanowiło źródło inspiracji dla setek autorów na przestrzeni minionych wieków? Zapraszamy na wykład, który przybliży bogatą ikonografię związaną z ostatnimi chwilami ziemskiego życia Matki Bożej, i który będzie stanowił próbę wyjaśnienia symboliki wizerunków, bardzo popularnych szczególnie w okresie baroku.

Ilustracja: Wojciech Gerson, Wniebowzięcie NMP, obraz z ołtarza głównego w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie, fot. dzięki uprzejmości ks. Mirosława Korytowskiego

Zobacz też

Bydgoskie Centrum Sztuki | MALUJĘ, BO LUBIĘ
Wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę prac twórców ─ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej “mega-Art”...

Fotografistka | Spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka
Wstęp wolny

Fundacja Fotografistka zaprasza na wspólny spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka w...

Fotografistka | Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Michała Kubiaka
Wstęp wolny

21 czerwca 2022 r. Fundacja Fotografistka zaprasza do świętowania jubileuszu 50-lecia...

Komentarze