Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
03 Kwietnia 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Piękna nasza Polska cała: Ormianie, otwarcie wystawy i prelekcja

Tegoroczna odsłona cyklu Piękna nasza Polska poświęcona będzie Ormianom. W ramach projektu zaprezentowana zostanie wystawa oraz prelekcja przybliżająca historię tego niezwykłego narodu.

Ormianie to nacja, której historia naznaczona jest wyjątkowymi aktami ludobójstwa, prześladowaniem na tle religijnym i narodowościowym, a wielkie cierpienie skłoniło tysiące ludzi do emigracji i zakładania narodowych wspólnot w wielu państwach świata, w tym w Polsce. Ormianie mają 2500-letnią historię, stanowią najstarszy chrześcijański naród – chrzest przyjęli w 301 roku n.e. W Polsce od wieków spolegliwie wpływali na pomyślność kraju i współtworzyli jego kulturę. Trudnili się głównie handlem i rzemiosłem. Wprowadzili wiele elementów pochodzących z krajów wschodnich, wzbogacając polską tradycję i dziedzictwo narodowe. Ormiańskim kupcom zawdzięczamy pojawienie się w naszym kraju szlachetnych tekstyliów, nieznanych towarów spożywczych, przypraw, bakalii, trunków oraz lekarstw.

Przez stulecia Ormianie jako mniejszość narodowa asymilowali się, zachowując swoją kulturę, wiarę i do dzisiaj pielęgnują swoje tradycje, zaznaczając swoją odrębność, a jednocześnie oddanie ojczyźnie, którą dla wielu z Nich jest Polska.

 Cykl Piękna nasza Polska cała poświęcony jest prezentacji tradycji i zwyczajów różnych obszarów etnograficznych i mniejszości narodowych naszego kraju. Prezentowaliśmy już historię, kulturę, tradycje i obecną sytuację m.in. Tatarów, Łemków i Bambrów.

Zobacz też

Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy 2024
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów w Bydgoszczy! 18 maja (sobota) czekają...

Muzeum Okręgowe | Groza – w drodze do szaleństwa
Wstęp wolny
Dzisiaj

Exploseum Fabryka D.A.G zaprasza na wernisaż wystawy Groza – w drodze...

Kino Jeremi | SURREALIZM MISTYCZNY
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy Film dokumentalny i spotkanie z artystą i jego twórczością. Realizacja,...