Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
16 Maja 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | „Missing in Bydgoszcz” – River of Creative Forms – malarstwo i grafika Petera Missinga  

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy Missing in Bydgoszcz Petera Missinga

16 maja rozpoczyna się trzecia edycja festiwalu World Urban Art w Polsce. Całość otwiera rewelacyjna wystawa nowojorskiej legendy sceny artystycznej – Petera Missinga w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. Urodzony na początku lat 50-tych ubiegłego wieku w nowojorskim Bronxie bardzo szybko, bo już na przełomie lat 70 stał się inspiracją dla awangardowej sceny od Keitha Haringa po J. M. Basquiata, od Patti Smith po Debbie Harry. Allen Ginsberg pisał, iż nieśmiertelne i ponadczasowe utworzone przez Petera logo zatytułowane „Party’s Over”, jest rewelacyjnym odzwierciedleniem również jego własnych przemyśleń zawartych w „Upadku Ameryki” („The Fall of America: Poems of These States”).

Po rozruchach i konfliktach na tle społecznym (tak zwanym – Tompkins Square Park Riot) w sierpniu 1988, gdzie lokalna społeczność, jak i artyści zostali spacyfikowani przez oddziały konnej policji; artysta przeniósł się do Europy i w krótkim czasie stał się jednym z „żywych symboli” berlińskiego domu sztuki (Kunsthaus Tacheles), którego przez wiele lat był również rezydentem.

Jego prace są obecne w wielu współczesnych muzeach na świecie; między innymi w: MoM-ie – czyli Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Whitney Museum of American Art, The Getty Institute, czy Urban Nation Museum w Berlinie. Warto również nadmienić, iż twórczość artysty obejmuje też murale, poezję czy, szereg płyt wydanych między innymi z jego własnym zespołem Missing Foundation oraz artystami scen europejskich (przykładem jest między innymi grupa – KMFDM reprezentująca rock industrialny). Honorowym kuratorem cyklu wystawowego Missinga i działań artystycznych w Europie jest J. Pijarowski.

Na bydgoskiej ekspozycji (pierwszej indywidualnej wystawie artysty w Polsce) będzie można zobaczyć wybrane, unikatowe prace malarskie i graficzne z ostatniego okresu (lata 2000-2023) stworzone w Nowym Jorku, Kopenhadze, Zurichu i Berlinie.

Wystawa od 16 maja do 21 czerwca 2024     

Zobacz też

Wieża Ciśnień | Silva rerum
Wstęp wolny
21 Czerwca

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika...

Bydgoskie Centrum Sztuki |  Socjalizm, feminizm i sztuka
Wstęp wolny
17 Czerwca

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład Socjalizm, feminizm i sztuka. Międzynarodowy...

Młyny Rothera | Spotkanie z Teresą Miotke-Sowińską
Wstęp wolny
16 Czerwca

Młyny Rothera zapraszają do odkrywania wystawy „Przez dotyk” w towarzystwie samej...