Informacje:
KPCK | LXXVI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Kobiety „Dziennika Bydgoskiego”
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na LXXVI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Kobiety „Dziennika Bydgoskiego”.
Wszyscy w Bydgoszczy kojarzymy „Dziennik Bydgoski” – gazetę, która ukazywała się w latach 1907-1939 roku. Pamięć o tym wydawnictwie przetrwała wśród Bydgoszczan, nie tylko dlatego, że jest to wspaniałe źródło do historii miasta, ale również dzięki jego twórcom i pracownikom.
Mało kto jednak kojarzy „Dziennik Bydgoski” z kobietami. Owszem pamiętamy o Wincentynie Teskowej, współzałożycielce, współwłaścicielce, redaktorce i dyrektorce. Lecz nie była ona jedyną kobietą zaangażowaną w działalność gazety.
Stąd warto by sięgnąć głębiej i przywołać takie postacie jak Melania Gońska, Stefania Tuchołkowa, Alina Prus-Krzemińska czy Janina Hernet-Kłodzińska, czy Maria Tchórznicka – redaktorki, dziennikarki, publicystki, korespondentki i felietonistki „Dziennika Bydgoskiego”. Prelekcję o tych niezwykłych kobietach wygłosi dr Anna Nadolska – bydgoska historyczka, regionalistka, kustoszka Działu Historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wstęp wolny.
Wydarzenie w ramach wojewódzkich obchodów Roku Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego
* zdjęcie grupowe przed Żeńskim Katolickim Gimnazjum Humanistycznym w Bydgoszczy, ul. Staszica 4 z okazji 20 rocznicy założenia gazety, 1937 r., wł. Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, repr. Wojciech Woźniak, MOB H/F-7356.