Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
09 Stycznia 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Literatura w Centrum: Krzysztof Szymoniak

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, 9 stycznia, w ramach cyklu Literatura w Centrum zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Szymoniakiem. Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Oraz. Paniczne zapiski emeryta to już trzecia w roku 2023 książka Krzysztofa Szymoniaka – po 365. Archeologia pamięci  i  3 poematach, odzie oraz innych bajkach – zamykająca cykl zdarzeń związanych z 70. rocznicą jego urodzin i 45-leciem jego działalności literackiej (proza i poezja) oraz artystycznej (fotografia). Książka powstawała przez minione cztery lata, trochę przy okazji innych prac i zajęć literackich, a trochę jako zbiór tekstów o spotkanych w tym czasie ludziach z różnego powodu dla autora ważnych, ale i jako zbiór tekstów o sprawach, które nie znoszą płycizn pośpiechu i publicystycznej tymczasowości. Książka ta jest już czytana w różnych miastach Polski.

Krzysztof Szymoniak, ur. w 1953 roku w Kępnie. Od roku 1969 mieszka w Gnieźnie, od połowy lat 80. zawodowo związany z Poznaniem. Od początku lat 80. współpracuje z Galerią Autorską Jana Kaji i Jacka Solińskiego. To właśnie w ich wydawnictwie ukazały się trzy jego tomy poetyckie: Wszędzie, skąd wracałem29 prac Szymona Słupnika i Światłoczułość. Absolwent poznańskiej polonistyki, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”, poeta, prozaik, fotograf. Laureat, z roku 1988, poznańskiego Medalu Młodej Sztuki za reportaże literackie oraz srebrnego medalu „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej”, nadanego w roku 2019 przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Od początku XXI wieku wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez kilka lat zgłębiał historię i teraźniejszość Cieszyna, Zaolzia i Śląska Cieszyńskiego, stąd m.in. jego Zapiski cieszyńskie z roku 2021. W 2023 roku został uhonorowany gnieźnieńskim Medalem Millenijnym, odznaką Marszałka „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oraz Nagrodą Kulturalną Miasta Gniezna – „Królik 2023”.

Wstęp wolny, zapraszamy.

Zobacz też

Zakończenie Jubileuszowego XXX Pleneru Rzeźbiarskiego w Myślęcinku
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na zakończenie pleneru oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród...

Opera Nova | Don Pasquale
od 70 zł
od 14 do 16 Czerwca

Opera Nova zaprasza na pierwsze popremierowe spektakle „Don Pasquale” G. Donizettiego...

Filmowe Poranki: Barbapapa
od 16.90 zł
16 Czerwca

Barbapapa wraz z całą swoją rodzinką zapraszają wszystkie dzieci na Filmowy...