Informacje:
KPCK | Literatura w Centrum: Afirmacja – spotkanie z Aliną Rzepecką
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza miłośników poezji na pierwsze w nowym roku wydarzenie z cyklu Literatura w Centrum, które odbędzie się w Salonie Hoffman. Bohaterką wieczoru będzie ceniona poetka i animatorka kultury, Alina Rzepecka. To doskonała okazja, aby zapoznać się z twórczością autorki pochodzącej z Kaszub.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 13 stycznia 2026 roku o godzinie 18:00. Rozmowę z autorką poprowadzi Bartłomiej Siwiec. Warto wspomnieć, że Sławomir Krzyśka, którego udział był pierwotnie planowany, nie może wziąć udziału w wydarzeniu z nieprzewidzianych powodów, jednak instytucja ma nadzieję na goszczenie poety w przyszłości.
Alina Rzepecka to postać łącząca nauki ścisłe ze sztuką – z wykształcenia jest matematyczką, a z powołania poetką urodzoną w Lipnicy. Jej dorobek literacki obejmuje cztery tomy poetyckie, w tym wydany w 2023 roku zbiór „Bez lęku wysokości”. Pisze również teksty piosenek, które można usłyszeć na płytach takich jak „Wigilianki” (muz. M. Wąsikowska) czy „To ja kobieta” (muz. K. Żarski).
Autorka aktywnie działa na rzecz środowiska literackiego. Pełni funkcję sekretarza zarządu bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, należy do Grupy Literackiej Dysonans, Gdańskiego Klubu Poetów oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Za swoją działalność została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Jakuba Wojciechowskiego oraz stypendiami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Prywatnie pasjonuje się turystyką górską, jazdą na rowerze i grą na skrzypcach.
Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.
