Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
23 Stycznia 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | …i żeby się spotkać i pogadać: spotkanie z Justyną Niebieszczańską i Agnieszką Mlicką

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Justyną Niebieszczańską i Agnieszką Mlicką. …i żeby się spotkać i pogadać: Świetliki nocą – noworoczne zaproszenie do refleks

Świetliki nocą to kalejdoskop autentycznych chwil z życia. Dwanaście autorek, uczestniczących w zajęciach Justyny Niebieszczańskiej, w krótkich formach poetyckich, dzieli się swoimi codziennymi odkryciami i sprawia, że i dla czytelnika  to, co powszednie staje się piękne i interesujące.

Świetliki nocą to zaproszenie do medytacji i pochylenia się nad własnym istnieniem. „Bez samoświadomości jesteśmy jak niemowlęta w kołyskach” – pisała Virginia Woolf. A Nowy Rok sprzyja analizie, refleksji i planom. Justyna Niebieszczańska, nauczycielka kreatywnego pisania, prowadzi warsztaty w duchu zen, które czerpią z bogactwa japońskiej poezji. Skupia wokół siebie osoby, które chcą iść przez życie, zauważając i doceniając to, co w nas i wokół nas. Po ukończeniu kursu proponuje japońskie imię, które nie jest przypadkowe.

Podkreśla: „Haiku jest o doświadczeniu filozofii zen. Kształtuje umiejętność obserwacji i kontroli strumienia własnych myśli. Jest o świadomości i o docenianiu teraźniejszości. Zasady pisania haiku są proste, ale paradoksalnie jest w tym nie tylko filozoficzne, ale i  pisarskie wyzwanie”. Projekt rozpoczął się od wizji i intuicji. W 2018 roku Justyna Niebieszczańska zorganizowała pierwszy kurs kreatywnego pisania i haiku.

W 2021 roku, w czasie pandemii, w poszukiwaniu sensownego i pięknego życia powróciła do poezji japońskiej. Odbyło się kilka kursów on-line oraz stacjonarnych. Wydarzenie spotkało się z dobrym odbiorem. Zaiskrzyło, zarezonowało. „Pomogło mi. Po raz kolejny pisanie poukładało mi w głowie. Napiszę tak: to była dla mnie terapia” – wspomina Julia. „Konkretnie o kursie? Świeżość, oddech, »stop klatka«, uważność na tu i teraz” – dodaje Milena. Podczas ostatnich trzech lat we wspólnocie pisarskiej VIP writing CLUB, który prowadzi Justyna Niebieszczańska pisanie poezji w duchu zen jest zawsze w programie.

W 2022 roku wydany został pierwszy tom (8 autorek), a pod koniec 2023 roku do Czytelników trafił drugi tom Świetliki nocą (12 autorek). Znajdziemy w nim wiersze haiku, haibun, senryu. Książka ukazała się dzięki Wydawnictwu Ezooneir, a jego właścicielka Agnieszka Mlicka od lat wspiera projekt i współpracuje przy działaniach popularyzujących pisanie oraz promuje debiutantów. Zysk z publikacji autorki przekazują na cel charytatywny. Projekt plastyczny stworzyła Sydonia Klimsiak.

Prowadzenie: Alicja Dużyk.

Zobacz też

Piosenki to...
od 120 zł
Dzisiaj

Polecamy wyjątkową, muzyczną ucztę🥘🍽️ Podczas wieczoru usłyszymy najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki...

Zakład? |  Agata Herbata
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zakład? zaprasza nana prelekcję podczas której Agata Herbata opowie o podróży...

Filharmonia Pomorska | Wiolonczela kameralnie
od 25 zł
Dzisiaj

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza 3 marca 2024 r. na koncert...