Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
14 Grudnia 2023 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | …i żeby się spotkać i pogadać: Przebaczenie w kolorze Maków

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie, którego kanwą będzie trudna książka Pawła Piotra Pietrzaka pt. Maki, oryginalnie odnosząca się do relacji kat – ofiara.

W dyskusji pragniemy pójść dalej, zastawić się, kiedy oraz co można przebaczyć, i komu ta decyzja pomaga.

Paweł Piotr Pietrzak – jak mówi o sobie – mąż jednej żony, ojciec czwórki dzieci, autor Maków. Książka jest owocem jego spotkania i rozmów z byłą esesmanką oraz byłym więźniem niemieckiego koncentracyjnego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Wyjaśnia: – Po 10 latach, w czasie pobytu w szpitalu, powróciły do mnie doświadczenia opowiadane przez tych ludzi, a dokładnie historia pewnego Żyda, który przez trzy i pół roku przebywał w obozie oświęcimskim i wykorzystywał każdą chwilę na szukanie przebaczenia wobec oprawców. Książka zanurzona jest w duchowości judaizmu, ale przede wszystkim w sferze wewnętrznej walki. Moryc, główny bohater, horrorystyczne doświadczenia komentuje swoimi duchowo emocjonalnymi przeżyciami i wspomnieniami. To pozwala mu zanurzyć się w „mistyczny” świat własnego ja, a de facto w swoisty sposób „uciec” z obozu, pomimo przebywania w jego centrum.

Kilka miesięcy wzbraniałam się przed tą książką, a tym samym i przed spotkaniem z Pawłem Pietrzakiem. Coś mi nie pasowało: jarmułka i krzyż, seminarium duchowne, a potem rodzina. Raziły zwłaszcza obrazy tortur wobec więźniów w obozie i patrzenia w ślepia oprawców z miłością. – Dlaczego, pan, tak epatuje przemocą, te niemowlaki… – teraz nie kończę opisu, a wtedy ustalając złościłam się podkurzona. Na kogo? Pewnie na wadliwy gatunek: homo sapiens. – Aby pokazać, że zawsze można przebaczyć ­– wyjaśnił spokojnie autor Maków. No tak, pomyślałam „opcja przebaczenie” nie zależy od wymiaru popełnionego zła, ale od pokładów dobra jego adresata. Pietrzakowi odpuszczenie pomogło uporać się z silnymi traumami z dzieciństwa i budować przyszłość pomimo choroby. Według wielu nurtów psychoterapii „puszczenie” urazy i odrzucenie nienawiści pozytywnie wpływa na nasze ciało. [Alicja Dużyk]

Prowadzenie: Elżbieta Rogucka, Alicja Dużyk

Zobacz też

Filmowe Poranki: Baranek Shaun
od 16.90 zł
14 Lipca

Zapraszamy na kolejną porcję filmowych niespodzianek w nowej odsłonie – Filmowe Poranki:...

Twisters
od 20.90 zł
Jutro

Edgar-Jones wciela się w Kate Cooper, byłą łowczynię burz, prześladowaną przez...

Kod zła
od 20.90 zł
Dzisiaj

Spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror producentów „LALECZKI”, „SINISTERA” oraz...