Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
05 Kwietnia 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | CZYTAJMY SIĘ! O Edgarze Allanie Poem i o pisaniu poezji

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy na spotkanie ze Sławomirem Studniarzem. Prowadzenie: Tadeusz Krajewski

Sławomir Studniarz, ur. 1965, doktor habilitowany w dziedzinie literaturoznawstwa, pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W pracy naukowej zajmuje się między innymi relacją między brzmieniem a znaczeniem w poezji anglojęzycznej. Główny obszar jego zainteresowań stanowi jednak twórczość Edgara Allana Poego, której poświęcił trzy książki, dwie wydane w Polsce, jedną w USA.

W swoim dorobku ma także liczne artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak „The Edgar Allan Poe Review”, „Poe Studies”, „The Journal of Beckett Studies”. W 2020 roku został wybrany na członka zarządu amerykańskiego towarzystwa naukowego Poe Studies Association. Funkcję tę sprawował przez 2 lata. Jest również tłumaczem literatury anglojęzycznej i przełożył ponad 40 książek.

Największą popularnością wśród czytelników cieszą się jego przekłady opowiadań Poego, kilkakrotnie wznawiane od 2003 roku. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Marginesy ukazał się poszerzony zbiór zatytułowany Opowiadania prawie wszystkie.

Wiersze zaczął pisać niedawno i tworzy zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W 2023 roku wydał Aforyzmy metafizyczne i inne wiersze. Sławomir Studniarz wychował się i dorastał w Bydgoszczy.

„Wiersze Sławomira Studniarza są wyjątkowe. Wydaje się, że ułożył je poeta pochodzący z minionych dziesięcioleci. To mylne wrażenie wynika stąd, że przypominają one, że poezja nie jest tylko komunikatem o sytuacji, o banalnym zdarzeniu czy o zniesmaczeniu życiem. Wiersze te z jednej strony są wizyjne i plastyczne, a z drugiej misterne językowo. Mają swój rytm i nerw. Lektura poezji jest obcowaniem z tajemniczymi obrazami. Czytasz, więc zapoznasz się z szyfrem. Przypominasz sobie, że wiersz jest dziełem sztuki, a nie skowytem czy brutalnym gestem, którego podstawowym celem jest nachalne zawracanie głowy”.
prof. Zbigniew Chojnowski

Zobacz też

KINO HELIOS | Akademia Pana Kleksa
od 12.90 zł
Jutro

18 lipca Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

11 URODZINY ROZTAŃCZONEJ PLAŻY CHMIELNIKI
od 40 zł
20 Lipca

Zapraszamy na kolejne Urodziny Roztańczonej Plaży Chmielniki! Jedyna okazja w lipcu...

Fabryka Lloyda | KIZO - PATOCELEBRYTA
od 79 zł
17 Sierpnia

Fabryka Lloyda zaprasza, 17 sierpnia, na koncert KIZO. Tego wieczoru nie...