Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
13 Styczeń 2023
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza premierę najnowszej książki Małgorzaty Grosman – Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia

Uwielbiamy twierdzić, że w naszym mieście (miasteczku, dzielnicy, województwie – dopasuj do swojej sytuacji) nic szczególnego się nie dzieje. Że tutejsze życie kulturalne to nuda, beznadzieja. Dno po prostu. Że nie ma dokąd pójść, nie ma czego obejrzeć, czym się zająć. Narzekamy na tę lichotę z zapałem, wzdychając do miast większych, atrakcyjniejszych, pełnych ciekawych ofert. Z długą, interesującą historią i nowoczesnych jednocześnie. Takich, w których żylibyśmy pełną piersią. Ale, niestety… Mieszkamy tu, gdzie mieszkamy, więc siedzimy na kanapie. Bydgoszcz nie jest wyjątkiem. Oj, nie. Można nawet wyrokować, że taką postawę bydgoszczanie mają często w genach. Bo tacy byli ich dziadkowie i pradziadkowie, którzy mówili o „artystycznej pustyni” i też narzekali.

Prawda jest jednak inna. I o tym właśnie jest Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia. W Bydgoszczy był teatr, były kina oblegane przez mieszkańców i rozmaite sale, w których wysłuchać można było koncertów, wykładów o sztuce czy spektakli muzycznych. Funkcjonowały biblioteki i czytelnie. Żyli tu muzycy, malarze, rzeźbiarze, pisarze, aktorzy. Działały chóry, nawet szkoła aktorska. Był też plan, by Bydgoszcz stała się Hollywood nad Brdą. Prywatnie lub zawodowo związane były z miastem takie gwiazdy międzywojnia, jak Pola Negri, Ola Obarska, Helena Grossówna, tu tworzyli Wanda Siemaszkowa czy Adam Grzymała-Siedlecki. To tu działała największa fabryka fortepianów i pianin Brunona Sommerfelda.

Małgorzata Grosman, z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach, przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji.

Ponieważ jest miłośniczką kryminałów napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: Mord na Zimnych Wodach i Horoskop zbrodni.

Jest również autorką opowieści poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej Ostromecko w opowiadaniach i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej Bydgoszcz jest kobietą, która stała się impulsem do stworzenia wystawy „Gorsety kobiet”…

Wystawę tę zorganizowało Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Stworzyła podcasty Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia, które właśnie „przeobraziły się” w książkę.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Marek Jeleniewski.

Zobacz też

Basement Wine & Beer | WALENTYNKI W PIWNICY
Wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie 14 lutego na Walentynki w piwnicy Dodatkowo opaski:

AVA 3.0 | Valentine's Saturday Party
od 15 zł

Zagraj w otwarte karty i znajdź to czego szukasz! Już w...

Projektor na Strychu | Filmowe Walentynki
Wstęp wolny

Zapraszamy na Filmowe Walentynki na klimatycznym strychu biblioteki. Dla par, dla...