Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, Bydgoszcz
24 Listopad 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | Bromberg, czyli Bydgoszcz na łamach prasy (1772–1914)

Zapraszamy do Salonu Hoffman KPCK w Bydgoszczy na spotkanie z cyklu Spotkania z Historią u Hoffmana.

Niewątpliwie tzw. „długi wiek XIX” był czasem rozkwitu dla naszego miasta. Był to czas, w którym Bydgoszcz przeistoczyła się z małego prowincjonalnego miasteczka w prężny ośrodek administracyjny i przemysłowy.

W mieście wzniesiono okazałe kamienice. Pojawiła się infrastruktura komunalna. Rozbudowano bydgoskie sceny muzyczne i teatralne. Wystawiano pomniki. Prezentowano nowinki techniczne. Powstawały szkoły. Miasto ciągle rosło, bo przybywali do niego „nowi mieszkańcy”. To wszystko obserwowała prasa, rejestrując i relacjonując na bieżąco doniosłe wydarzenia. Warto zatem przyjrzeć się tym relacjom w ich pełnej okazałości.

Spotkanie poświęcone tej tematyce poprowadzi pan Mariusz Rettig, autor trzytomowego zbioru: Bromberg, czyli Bydgoszcz moich przodków na łamach prasy (1772–1914).

Niewątpliwie tzw. „długi wiek XIX” był czasem rozkwitu dla naszego miasta. Był to czas, w którym Bydgoszcz przeistoczyła się z małego prowincjonalnego miasteczka w prężny ośrodek administracyjny i przemysłowy. W mieście wzniesiono okazałe kamienice. Pojawiła się infrastruktura komunalna. Rozbudowano bydgoskie sceny muzyczne i teatralne. Wystawiano pomniki. Prezentowano nowinki techniczne. Powstawały szkoły. Miasto ciągle rosło, bo przybywali do niego „nowi mieszkańcy”. To wszystko obserwowała prasa, rejestrując i relacjonując na bieżąco doniosłe wydarzenia. Warto zatem przyjrzeć się tym relacjom w ich pełnej okazałości.
Spotkanie poświęcone tej tematyce poprowadzi pan Mariusz Rettig, autor trzytomowego zbioru: Bromberg, czyli Bydgoszcz moich przodków na łamach prasy (1772–1914).

Zobacz też

KPCK | Tolerancja i nietolerancja religijna
Wstęp wolny

Zapraszamy 23 marca na LXVI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Tolerancja i...

Poeci KOSa – Piotr Mitzner
Wstęp wolny

Pierwszym bohaterem cyklu poświęconego poetom wyróżnionym w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im....

AKADEMIA MUZYCZNA | KONCERT MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ
Wstęp wolny

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na Koncert...