Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK, Plac Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
24 Sierpień 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | 130. rocznica urodzin Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej

Zapraszamy 24 sierpnia, na spotkanie poświęcone Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej z okazji 130. rocznicy urodzin. W programie m.in. wspomnienia wnuczki pisarki – Heleny Skonieczki, poetki, eseistki, animatorki kultury.

Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska (ur. 24.08 1892 r. w Twerze, zm. 23.11 1980 r. w Żninie) – pisarka, poetka, publicystka, autorka sztuk dla teatrów kukiełkowych oraz animatorka kultury. Przed II wojną światową prowadziła intensywną działalność polityczną i kulturalną, pełniąc funkcję wiceprezeski Związku Zawodowym Literatów w Wilnie. Współpracowała z rozgłośnią wileńską Polskiego Radia oraz czasopismami. W czasie okupacji była więziona (lata 1940–1945) w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Po wojnie pracowała w warszawskiej Bibliotece Narodowej, w Toruniu była kierownikiem literackim teatru lalkowego „Baj Pomorski”. Działała w Związku Literatów Polskich, pisała także recenzje do czasopism „Arkona” i „Pomorze”. W 1951 r. zamieszkała w Żninie i do końca życia napisała wiele powieści tematycznie związanych z Pałukami.

Jednym z najważniejszych dzieł w dorobku pisarki, była wydana w 1946 roku książka „Kobiety z Ravensbrück” – powojenna powieść oparta na jej własnych przeżyciach wojennych.

Fragment: „– Tyle niebezpieczeństw czyha na każdym kroku, że jedna groźba mniej, jedna więcej doprawdy nie ma już znaczenia. Co się martwić o dalszą przyszłość? Na razie unikajmy codziennych niebezpieczeństw. (…) Pierwszy warunek przetrwania: nie przejmować się niczym zbyt głęboko”. – pisze nr P 5068, czyli Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska, w opowieści Kobiety z Ravensbrück.

Późniejsza twórczość Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej skierowana była głównie do najmłodszych czytelników. W 1959 roku ukazało się opowiadanie dla dzieci „Złota Studzienka”. Chętnie pisała również o historii Pałuk. W 1960 roku opublikowany został „Człowiek, który został diabłem” (o słynnym nie tylko w Żninie Mikołaju Nałęczu), za którą to powieść Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska otrzymała nagrodę w konkursie Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy i Wydawnictwa Morskiego. Inne jej znane dzieła to m.in. „Korzenie”, „Nikt nie jest winien”, „Niedzisiejsi”, „Społeczeństwo nie z tej ziemi”. Z kolei w roku 1964 napisała sztukę „Jagiełło w Żninie”, która została wystawiona z okazji 700-lecia tego miasta. Za tę pracę została uhonorowana Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Zobacz też

Kino Kobiet ¦ Bilet do raju
od 24.90 zł

Drogie Panie, już 5 października o godzinie 18:00 kolejny pokaz Kina...

Biblioteka Główna WiMBP | Spotkanie z Marcinem Mellerem
Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym Marcinem Mellerem...

Vadim Brodski w Bydgoszczy
od 30 zł

24 września w sali Copernicanum wystąpi jeden z najwybitniejszych skrzypków –...

Komentarze