Informacje:

Wstęp wolny
La Mare Houseboats, ul. Portowa 10, Bydgoszcz
09 Września 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

KPCK | 12. odsłona Narodowego czytania: Na Brdzie Nad Niemnem

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, dzięki współpracy z firmą LA MARE zaprasza na 12. odsłonę Narodowego Czytania. W 2023 roku lekturą jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Zachęcamy Państwa do udziału, spotkania i dyskusji. Podczas akcji fragmenty powieści przeczytają zaproszeni goście: politycy, dziennikarze, biznesmeni, animatorzy kultury, artyści czy po prostu fani książki.

Współpracujemy z Jolantą Niwińską, fundatorką Fundacji Bookcrossing Polska, od kilkudziesięciu lat promującą akcje czytelnicze w Bydgoszczy. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzenie przeszklonego LA MARE CLUB kołyszącego się majestatycznie na falach Brdy, z uroczym widokiem na Wyspę Młyńską i Operę Nova. Tutaj Józef Żuk Piwkowski razem ze ZbyZielem organizują działania artystyczne w Galerii 2B+L.

Zupełnie inna sceneria roztaczała się nad tamtą rzeką: „Z jednej strony widnokręgu wznosiły się niewielkie wzgórza z ciemniejącymi na nich borkami i gajami; z drugiej wysoki brzeg Niemna, piaszczystą ścianą wyrastający z zieloności ziemi, a koroną ciemnego boru oderżnięty od błękitnego nieba, ogromnym półkolem obejmował równinę rozległą i gładką, z której gdzieniegdzie tylko wyrastały dzikie pękate grusze, stare, krzywe wierzby i samotne słupiaste topole”.

Książka, która stanie się pretekstem naszego spotkania – to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Zobacz też

KINO HELIOS | Sami swoi. Początek
od 12.90 zł
Dzisiaj

25 kwietnia Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kultury Dostępnej na...

Muzeum Kanału Bydgoskiego | Dwie wystawy
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Kanału Bydgoskiego: Zabawa, ciepła...

Majówka 2024 w Exploseum!
od 5 zł
01 Maja

Tradycyjnie już, jak co roku, zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych do uczestnictwa...