Informacje:

od 10 zł
Kino Pomorzanin, ul. Gdańska 10 w Bydgoszczy
27 Marzec 2022
14:30:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Kino Pomorzanin | Ukraїna! 

Zapraszamy na pokazy specjalne w ramach Festiwalu Filmowego Ukraїna!, z których dochód w całości przekazany zostanie przez organizatorów na wsparcie Ukraińców.

Współczesna animacja Ukraińska (ok. 70′)
27 mar, 14:30 – 15:30

 

Wojna, która zmieiniła rondo, reż. Olha Hawryłowa, Ukraina 2020

Rondo to przepiękne, spokojne i szczęśliwe miasto, w którym niespodziewanie pojawia się Wojna. Nie ma ona serca i nie rozumie żadnego języka. Jedyne czego chce to zniszczyć Rondo i jego mieszkańców. Główni bohaterzy filmu to szklany chłopczyk Danko i jego przyjaciele: papierowy ptaszek o imieniu Zirka i pies Fabian, którzy decydują się stanąć na czele walki ze złem.

Historia o Rondzie i Wojnie to animowana rozmowa z dziećmi o wojnie, wykorzystująca dynamiczny, wizualny język. Film stara się zrozumieć bieg zdarzeń i znaleźć konstruktywny sposób rozwiązania problemów. Animacja została stworzona na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa pracowni Art Studio Agrafka.  

Temperatura błysków, reż. Ołena Riznyczenko, Ukraina 2020

Animacja krótkometrażowa o przemocy domowej. Okrutna „pandemia w pandemii”, czyli przemoc domowa, to problem, którego wiele z osób nie umie zrozumieć. Film zachęca do pomocy ofiarom, empatii i zrozumienia ich sytuacji.

Niepotrzebne rzeczy, reż. Dmytro Lisenbrat, Ukraina 2020

Czy w niedalekiej przyszłości roboty będą miały zwierzątka domowe? Czy będą nimi ludzie? Czy staną się przyjaciółmi i co z tego wyniknie? Miłość do ludzi nie zawsze ma szczęśliwe zakończenie.

Już dawno chciałem latać, reż. Elina Pupina, Mykyta Żurawlow, Ukraina 2021

Wanja rośnie w prawdziwej, kochającej się rodzinie. Ma wsparcie, opiekę i ciepło. Od dziecka marzył o locie w kosmos i w końcu pojawia się taka możliwość!

Odpowiedzialny bohater, reż. Roman Łysenko, Ukraina 2021

Z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność. Tragikomiczna opowieść o superbohaterze inspirowana nieco naiwnymi, ale czarującymi filmami o Supermanie z lat 70. i 80.

Dołączono most do miasta, reż. Kłym Kłymczuk, Ukraina 2021

Dawno temu dołączono do miasta niewielki most. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale most dobrze pamięta stare czasy i opowiada o nich.

Tygrys wędruje obok, reż. Anastasija Faliłejewa, Ukraina 2021

Ponure myśli ogarniają Kacumi. Dziewczyna widzi niesamowite znaki, które pokazują, że jej życie jest w punkcie bez powrotu. Ośmiela się podjąć desperacki krok – popełnić samobójstwo. W tym momencie pojawia się mistyczny Tygrys. Czy uda mu się uratować Kacumi? 

Empatia, reż. Marija Saptowa, Ukraina 2020

Młody mężczyzna nosi na swojej głowie zrujnowany, ceglany budynek. Zmuszony jest żyć w społeczeństwie, gdzie posiadanie na swojej głowie ruin jest zabronione. Starannie chowa swój defekt z pomocą wysokiego kapelusza, jednak pewnego dnia jego sekret zostaje ujawniony, a ruinom grozi wyburzenie.

CATnBAT – Ewolucja, reż. Saszko Danyłenko, Wałerij Lifirenko, Ukraina 2021

Kot i Nietoperz to najlepsi przyjaciele. Każdego dnia oglądają telewizje i zainspirowani tym co widzą, chodzą robić głupoty. Każda opowieść o nich odsłania bolesną prawdę o ludzkiej naturze.

Głęboka woda, reż. Anna Dudok, Ukraina, 2020

Samotna, pulchna rusałka uwielbia za pomocą magii podglądać ludzi przez wodociągi.  Pewnego razu zakochuje się w mężczyźnie i upojona namiętnością pojawia się u niego w mieszkaniu, by zaspokoić swoje niepohamowane żądze.

Papier-Mâché, reż. Anastasija Feliłejewa, Ukraina, 2021

Jak warstwy papieru-mâché wzmacniają kruchą formę, tak praca nad filmami, sama w sobie, formuje reżysera. Film dedykowany uważnemu nauczycielowi i znakomitemu lalkarzowi, Ołehowi Pedanu.

 

MOJA WOJNA (Моя війна), dokument, Ukraina 2020, 68’ reż. Masza Kondakowa
27 mar, 16:00 – 17:10

 

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę. 

Film otrzymał nagrodę publiczności na 5. Ukraina Festiwalu Filmowym w Warszawie.

 

DO DOMU (Evge) dramat, Ukraina 2019, 96’ reż. Nariman Aliev
27 mar, 17:30 – 19:10

 

Zapraszamy na wielokrotnie nagradzany dramat “Do domu” w reż. Narimana Alieva. Jest to opowieść o wędrówce krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Mustafa postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

Film został świetnie przyjęty na Festival de Cannes, został laureatem Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bukareszcie, a także ukraińskim kandydatem do Oscara w roku 2020.

Zobacz też

Powitanie lata w biesiadnych klimatach
od 18 zł

Powitanie lata w biesiadnych klimatach ze Steffi Mal i Pawłem Wenderskim...

Zespół Duża Rajska Kawa
Wstęp wolny

Otwarta Przestrzeń Światłownia zaprasza 24 czerwca na koncert zespołu Duża Rajska...

Park Club | Montana Country Band 
Wstęp wolny

Zapraszamy na sporą dawkę znakomicie podanej muzyki country. Montana Country Band...

Komentarze