Informacje:

Wstęp wolny
Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz
01 Luty 2024 18:15
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Kino Orzeł | Vabank – 1. rocznica śmierci Leonarda Pietraszaka

1 lutego mija rok od śmierci Leonarda Pietraszaka. Z tej okazji Kino Orzeł zaprasza na seans filmu “Vabank”, z kultową rolą słynnego bydgoszczanina. O najważniejszych rolach jego filmografii opowie prof. Piotr Zwierzchowski.

Leonard Pietraszak urodził się w 1936 r. w Bydgoszczy. Dzieciństwo spędził na ul. Gdańskiej. Po II wojnie św. rodzina przeniosła się na ul. Grunwaldzką. Na Okolu ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza. Wielką popularność przyniosły mu role pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu “Czarne Chmury”, doktora Karola Stelmacha w “Czterdziestolatku”, pułkownika Waredy w “Karierze Nikodema Dyzmy”, czy Gustawa Kramera w kultowych filmach “Vabank” i “Vabank II”. W 2012 r. Leonard Pietraszak odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej. W 2018 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. W 2021 r. wraz z żoną Wandą przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy obrazy Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów.

Henryk Kwinto (J.Machulski), słynny kasiarz wychodzi z więzienia. Odsiedział wyrok, wrobiony przez znajomego, Kramera (L.Pietraszak), który obecnie jest bankierem. Moks i Nuta, dwójka amatorów chce pracować z Kwinto. Kasiarz, w odwecie za siebie i samobójczą śmierć przyjaciela, postanawia wspólnie z nimi napaść na bank Kramera. Angażuje jeszcze dawnego przyjaciela, Duńczyka, specjalistę od systemów alarmowych. Kwinto nie czyni tego dla zysku, ale dla rzucenia podejrzeń na Kramera. Wszystko idzie zgodnie z planem, a przy tym skrzy się dowcipem.

Debiut Juliusza Machulskiego, scenarzysty i reżysera, który okazał się mistrzem komedii o rozpoznawalnym stylu. Potrafi dotrzeć do szerokiej publicznością dzięki sile komizmu, ale zaspokaja też bardziej wyrafinowany gust gatunkowymi stylizacjami i nawiązaniami do klasyki kina. W „Vabank” – komedii kryminalnej retro, z akcją w latach 30., odsyłał do filmów: „Śpiewak jazzbandu” (1927), „Rififi” (1955), „Żądło” (1973).

Tym filmem i niezapomnianym motywem na trąbkę rozpoczął współpracę z kompozytorem muzyki filmowej Henrykiem Kuźniakiem. W roli legendarnego Kwinto obsadził ojca, Jana Machulskiego. Powodzenie filmu skłoniło go do realizacji drugiej części „Vabank2, czyli riposta” (1984). Cytaty z tego filmu, podobnie jak z kolejnych komedii Machulskiego, weszły do potocznego języka Polaków. Reżysera nagrodzono na FPFF w Gdyni za debiut, a film zdobył kilka nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych: dyplom jury w Karlovych Varach (1982), nagrodę specjalną w Manilii, Złotą Laseczkę w Vevey i Grand Prix w Marsylii. 

Zobacz też

DKF Niespodzianka | Do usług szanownej pani
od 8 zł
20 Czerwca

Film oparty na opublikowanej w 22 krajach, bestsellellerowej powieści Gillesa Legardiniera....

Kino Jeremi | Ja, Pobieda i Berlin
od 8 zł
27 Czerwca

Na trzy dni przed planowanym koncertem początkujący muzyk Kuźma ze swoim...

KINO HELIOS | Kolacja pożegnalna
od 16.90 zł
24 Czerwca

24 czerwca Kino Helios Polska zaprasza w ramach Kina Konesera na...