Informacje:
Kino Orzeł | Halloween w Ginie potwOrzeł
Najlepsze z Najgorszych i Kino Orzeł zapraszają na seans w oparach dymu, absurdu, psychozy i czystego szaleństwa!
W zeszłym roku po raz pierwszy Kino Orzeł urządziło halloweenowy maraton filmowy. Bawiliśmy się świetnie, a Wasz entuzjazm, kostiumowa kreatywność i zagęszczająca powietrze kinomańska energia sprawiły, że już następnego dnia z utęsknieniem czekaliśmy na jego kolejną edycję.
Sprawdzonym wzorcem kino przygotowało dla Was filmowy kocioł pełen klasyki, kultowości, humoru, nieoczywistości, grozy i absurdu. Co tym razem czyhać na Was będzie w mrocznie wyciemnionej, pełnej niepokojących śmiechów i złowieszczo skrzypiącej sali kina Orzeł? Sprawdźcie sami:
godz. 20:45 – SKS świętuje 100-lecie Warner Bros. – „Duch”
bilety 10 zł
Do domu na (pozornie) spokojnym amerykańskim przedmieściu przeprowadza się 5-osobowa rodzina. Co miało być oazą spokoju, wkrótce zamieni się w pole walki o przetrwanie.
Mistrzowskie budowanie napięcia, wirtuozerskie operowanie jump scare’ami i imponujące efekty specjalne złożyły się na sukces tego klasyka z 1982 roku. To wszystko podane jest w lekkim, wręcz przygodowym tonie, co nie dziwi w przypadku filmu, którego producentem jest Steven Spielberg. Obraz dostał 3 nominacje do Oscara, nagrodę BAFTA za efekty specjalne, a kultowe „They’re here!” wypowiadane przez 7-letnią wówczas Heather O’Rourke znalazło się na 69. miejscu listy najlepszych kwestii filmowych wszech czasów przygotowanej przez Amerykański Instytut Filmowy. Do tego kultowa scena z kaszką w telewizorze. BU!
„Duch” doczekał się 2 kontynuacji i remake’u, ale nie zbliżyły się one do poziomu oryginału. Film wyreżyserował mistrz horroru, Tobe Hooper, autor kultowych „Zjedzonych żywcem”, „Miasteczka Salem”, „Najeźdźców z Marsa” i (przede wszystkim) „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”.
godz. 23:00 – Najlepsze z najgorszych – „Frankenhooker”
bilety 25 zł/20 zł
Kolejna odsłona Waszego ulubionego cyklu – Najlepsze z najgorszych – idealnie wpisuje się w tonację naszego maratonu. Tytuł jest tu właściwie streszczeniem fabuły. Młody człowiek szuka komponentów do ożywienia swojej zmarłej ukochanej. Niby historia stara jak świat (a właściwie to 205-letnia), ale tym razem podana w campowym sosie, doprawiona dużą dozą humoru, całym garem smakowitych (lub obrzydliwych, jak kto woli…) efektów praktycznych i szczyptą makabry.
Reżyser filmu, Frank Henenlotter (czy to imię to przypadek?) to ikona B-klasowego horroru, którego filmograficzną wisienką na torcie jest kultowy „Wiklinowy koszyk”. I tak jak z tym filmem, tak i w przypadku „Frankenhooker” – tego się nie odzobaczy.
Do tej pory film znany był w Polsce pod dość nieudolnie przetłumaczonym tytułem „Dziewczyna z kawałków”. Najlepsze z najgorszych zna się jednak na rzeczy i wpuszcza go do kin pod oryginalną, najlepszą nazwą.
godz. 1:00 – Groza codzienności, czyli Wytwórnia Filmów Oświatowych przedstawia
bilety 5 zł
Archiwum łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych to prawdziwy skarbiec dla kinomanów. Przez lata w WFO tworzyli mistrzowie polskiego kina, takie nazwiska jak Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Jan Jakub Kolski, Jacek Bławut czy Marek Koterski. Naszym przewodnikiem po tym świecie był Pan Jakub Krakowiak, który polecił nam niesamowity zestaw w halloweenowym klimacie (wielkie DZIĘKI!!!).
W zestawie znajdziemy dzieła, które ambicją wznoszą się wysoko nad tanią dydaktykę. Będzie bardzo (naprawdę baaaaaaaardzo) zabawnie, nieraz autorsko (np. „Wizyta w banku” ze zdjęciami Bogdana Dziworskiego) i co tu kryć… edukacyjnie. Wśród tematów, które wykładają twórcy znajdą się: BHP na kolei, feralne skutki picia alkoholu i palenia papierosów, choroby weneryczne u młodzieży, a nawet kanibalistyczny film przyrodniczy. Na ekranie duchy, kostuchy, ponure wróżki, robale, wypadki i klątwy. Uwierzcie nam – nie zapomnicie tego zestawu.