Informacje:

Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12, 85-056 Bydgoszcz
20 Kwiecień 2022
18:15
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Kino Orzeł | Ewolucja brzmienia fortepianu

Zapraszamy Państwa na seans filmu “Ewolucja brzmienia fortepianu” w reż. Jakuba Szymczaka Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami.

Fortepian. 88 klawiszy, 52 białe i 36 czarnych, czyli w sumie siedem i pół oktawy rozpiętości. W pudle rezonansowym tego instrumentu kryją się 243 struny o różnych długościach, pojedynczych, w parach i zgrupowanych w trójki. Ma także trzy pedały, które służą do zmiany brzmienia, a sam dźwięk z instrumentu wydobywany jest poprzez naciśnięcie klawisza, który połączony jest z mechanizmem młoteczkowym uderzającym w strunę. Możliwości interpretacyjne – właściwie nieskończone.
Ten instrument, przez wielu uważany za najważniejszy ze wszystkich, jest głównym bohaterem filmu dokumentalnego pt. ”Ewolucja brzmienia fortepianu” w reżyserii Jakuba Szymczaka.

„Ewolucja brzmienia fortepianu” to trzyczęściowy projekt artystyczno-badawczy, który prezentuje rozwój tego instrumentu na przestrzeni wieków. Na jego pierwszą część składają się cztery koncerty wybitnych pianistów polskich, którzy swój repertuar prezentują na instrumentach z różnych epok, w tym także na fortepianie współczesnym.

Druga cześć to właśnie film Jakuba Szymczaka, który odsłania nam duszę fortepianu.  W filmie przedstawione zostają m.in.  linie konstrukcyjne prezentowanych instrumentów. To także naukowe refleksje, omówienia i rozmowy z producentami fortepianów, w tym wywiad z najważniejszym obecnie producentem fortepianów z włoskiej fabryki Fazioli.

Scenariusz przygotował Marcin Karnowski, a produkcją zajmuje się Marek Maciejewski.
Projekt zakończyło specjalne wydawnictwo: album dwupłytowy z zarejestrowanym materiałem audio z koncertów.

Darmowe wejściówki w kasie MCK

Zapraszamy na premierowy seans, podsumowanie projektu i spotkanie z twórcami.
Po seansie w Music Cafe Szpulka odbędzie się odsłuch płyty winylowej wydanej w ramach projektu „Ewolucja brzmienia fortepianu”.

Zobacz też

Kino Jeremi | (NIE)DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE
od 7 zł

Zapraszamy na ostatni filmowy czwartek w tym sezonie. Cztery małżeństwa dowiadują...

HELIOS | Koniec Świata czyli Kogel Mogel 4
od 10 zł

30 czerwca o godzinie 13:00 oraz 18:00 Kino Helios Polska zaprasza...

HELIOS | MINIONKI: WEJŚCIE GRU
od 12.90 zł

Tego lata – w zupełnie nowej odsłonie – powróci największa animowana...

Komentarze