Informacje:

Wstęp wolny
Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, ul. Farna 2, Bydgoszcz
20 Sierpień 2022
19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

III Letnie Koncerty Organowe w Katedrze Bydgoskiej | Patryk Podwojski

Przed nami kolejny koncert w ramach III Letnich Koncertów Organowych. W najbliższą sobotę wystąpi znakomity improwizator i organizator życia muzycznego – Patryk Podwojski

Patryk Podwojski w 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys.

W 2021 roku ukończył kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W latach 2015- 2021 pełnił funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku- Oliwie.

Patryk Podwojski brał udział w licznych konkursach organowych m.in. Ogólnopolski konkurs organowy w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. W 2014 roku zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii.

W 2015 i 2018 roku został finalistą IX i X Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym “Vox Polonica Petropolis” w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu.

W 2017 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku oraz zdobył „Złoty Laur Młodego Organisty” podczas 40 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, dr hab. Tomasz Orlow, dr hab. Michał Markuszewski, prof. Thierry Escaich, Sietze de Vries, prof. Mauricio Croci, Florian Baptiste-Ouvard, dr hab. Jarosław Wróblewski dr hab. Krzysztof Urbaniak, Karol Mossakowski.

Patryk Podwojski pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje szereg festiwali organowych. Jest założycielem i dyrektorem kilku Festiwali w Polsce. (m.in. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Koncerty organowe na Kociewiu, Braniewska Jesieni Organowa, Festiwal organowy Powiatu Wołomińskiego – od 2022 roku, koncerty organowe w Kolbudach koło Gdańska.

W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku- Oliwie. W 2018 roku wspólnie z innymi trójmiejskimi organistami wziął udział w pierwszym na świecie nagraniu wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku. Płyta została wydana przez Akademię Muzyczną w Gdańsku. Patryk Podwojski koncertuje aktywnie w kraju oraz za granicą jako kameralista oraz solista.

Patryk Podwojski jest również założycielem i prowadzącym ImPro Akademię- inicjatywa, która ma na celu nauczanie i popularyzowanie improwizacji organowej w Polsce.

W wykonaniu Patryka Podwojskiego usłyszymy następujące improwizacje:
1) Preludium, trio i Fuga w stylu niemieckiego baroku
2) Partita chorałowa na temat pieśni: “Jezu ufam Tobie”
3) Cantabile w stylu niemieckiego romantyzmu na temat pieśni: “O Maryjo Matko Nasza” – pieśni ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości, od dziesięcioleci śpiewanej w Katedrze Bydgoskiej
4) Scherzo w stylu romantycznym
5) Wariacje chorałowe nt. “Bogurodzicy”
6) Adagio w stylu XX wiecznego symfonizmu organowego nt. “Salve Regina”
7) Finale nt. “Apelu Jasnogórskiego” (mel. F. Rączkowski) w stylu XX wiecznego symfonizmu organowego

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz też

Bydgoscy Muzycy w hołdzie Depeche Mode
od 35 zł

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu Bydgoscy Muzycy w Hołdzie –...

MCK BYDGOSZCZ | Alameda
od 35 zł

Alameda zaprasza Bydgoszcz do tańca vol. 2. sprawdź co na scenie...

The Moneymakers LIVE 
od 30 zł

Zapraszamy 7 października na koncert zespołu The Moneymakers Zespół The Moneymakers...

Komentarze