Informacje:

od 350 zł
Hotel Bohema i Restauracja Weranda, ul. Konarskiego 9, Bydgoszcz
11 Grudnia 2023 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Hotel Bohema | Jan Englert

Jan Englert – utytułowany aktor i reżyser – nestor polskiego filmu i teatru,  znany z dziesiątek niezapomnianych ról teatralnych i filmowych odwiedzi Bydgoszcz w ramach cyklu „Artyści w Bohemie”. Wieczór autorski poprowadzi Tomasz Raczek.

Jan Englert zadebiutował jako 14-latek rolą łącznika Zefirka w głośnym filmie „Kanał” Andrzeja Wajdy, rozpoznawalność przyniosła  mu m.in.  rola Zygmunta, młodego żołnierza Armii Krajowej w serialu „Kolumbowie” Janusza Morgensterna. Bogata filmografia i dziesiątki doskonałych ról teatralnych u najwybitniejszych reżyserów sprawiły, że jest dziś jednym z najwyżej cenionych polskich aktorów. Dorobek filmowy Englerta liczy w sumie ponad sto ról. Grał m.in. u Kazimierza Kutza, Janusza Zaorskiego, Filipa Bajona, Jerzego Antczaka,  Jana Łomnickiego czy Juliusza Machulskiego. Pamiętamy go m.in. z „Pereł w Koronie”, „Polskich Dróg”, „Nocy i dni”, „Lalki” czy „Soli ziemi czarnej”.

Szczególne miejsce w pracy artystycznej Jana Englerta zajmuje teatr. „Teatr jest ciągle tym miejscem, gdzie bywa się artystą. W kinie artystą jest reżyser, a aktor to lepiej lub gorzej sfotografowany przedmiot. Dlatego właśnie teatr daje mi najwięcej satysfakcji”  – mówi aktor, który przez lata odnosił sukcesy na deskach stołecznych teatrów Współczesnego, Polskiego czy Narodowego.
Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie. Szekspir, Czechow, polscy romantycy, Witkacy – to autorzy, po których Jan Englert sięga najchętniej jako reżyser.

Jest też pedagogiem.  Od 1980 roku Jan Englert  jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. „Pracę pedagogiczną smakuję z całym upodobaniem. Daje mi ona satysfakcję Pigmaliona. Żadna moja rola nie sprawiła mi takiej radości, jak udany debiut pod moim kierunkiem młodego człowieka, studenta” – mówi.

Jan Englert został wielokrotnie nagrodzony za swoja pracę artystyczną. Otrzymał  m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy też Złoty Krzyż Zasługi.

W książce „Bez Oklasków” –  która jest rozmową z dziennikarką Kamilą Drecką  Jan Englert mówi o sobie, że jest złożony z wielu Englertów. Jest romantyczny i analityczny, niegodziwy i szlachetny, bezwzględny i empatyczny, a jednocześnie pozbawiony – wydawałoby się niezbędnego w wypadku aktorstwa – szaleństwa.

Ponad pięćdziesiąt lat na scenie i piastowanie ważnych funkcji pozwoliło mu poznać dobrze własną naturę, nabrać dystansu do rzeczywistości i z ironią spojrzeć na siebie sprzed lat.

Spotkanie w poniedziałek 11 grudnia 2023 roku o godzinie 18:00. Bilety  w cenie 350 zł/osoba obejmują wstęp na spotkanie autorskie, które poprowadzi Tomasz Raczek oraz wykwintną czterodaniową kolację z napojami przy muzyce na żywo. Menu tworzy  Szef Kuchni Weranda Maciej Matecki. Przy rezerwacji prosimy o informację o dietach lub uczuleniach.

INFORMACJE i REZERWACJE
Telefon +48 52 5 600 602

Zobacz też

Piosenki to...
od 120 zł
Dzisiaj

Polecamy wyjątkową, muzyczną ucztę🥘🍽️ Podczas wieczoru usłyszymy najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki...

Zakład? |  Agata Herbata
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zakład? zaprasza nana prelekcję podczas której Agata Herbata opowie o podróży...

Filharmonia Pomorska | Wiolonczela kameralnie
od 25 zł
Dzisiaj

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza 3 marca 2024 r. na koncert...