Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3, Bydgoszcz
08 Sierpnia 2025 17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Wspólna | Wieczór Kultury Japońskiej

Galeria Wspólna zaprasza na fascynujący Wieczór Kultury Japońskiej, który odbędzie się w ramach projektu „Drums / Roots / Inclusion”. Wydarzenie to będzie wyjątkową okazją do zgłębienia różnorodnych aspektów dziedzictwa Kraju Kwitnącej Wiśni, od literatury po muzykę.

Wieczór uświetnią dwie prelekcje prowadzone przez ekspertów w swoich dziedzinach. Wojciech Gęszczak, doświadczony tłumacz japońskich komiksów, w wystąpieniu zatytułowanym „O tłumaczeniu mang i specyfice języka japońskiego”, przybliży uczestnikom kulisy swojej pracy. Słuchacze będą mieli okazję poznać fenomen mangi, która zyskała w Polsce popularność wraz z serialami anime w drugiej połowie lat 90. Prelegent podzieli się ciekawostkami związanymi z procesem przekładu oraz omówi niuanse językowe, które stanowią wyzwanie w tłumaczeniu.

Drugą część wieczoru poprowadzi Mateusz Łysiak, który w prelekcji “O specyfice japońskiego rynku muzycznego” zabierze gości w podróż do świata japońskiej fonografii. Spotkanie skoncentruje się na unikatowym charakterze tamtejszego rynku, ze szczególnym uwzględnieniem płyt winylowych z lat 70. i 80. Prelegent wyjaśni, jak czynniki kulturowe i estetyczne wpłynęły na produkcję oraz odbiór muzyki w Japonii. Uczestnicy dowiedzą się o różnicach w brzmieniu między japońskimi a zachodnimi wydaniami albumów, a także o fenomenie lokalnych edycji płyt zagranicznych artystów. Nie zabraknie również intrygujących anegdot, takich jak przenikanie elementów teatru Kabuki do muzyki heavymetalowej.

Oprócz doznań intelektualnych, organizatorzy przygotowali również inne atrakcje. Miłośnicy japońskiego komiksu będą mogli wziąć udział w giełdzie mang, która stanie się doskonałą okazją do wymiany swoich zbiorów. Na miejscu pojawi się również stoisko sklepu Origami Disc, jedynego w Polsce dystrybutora japońskich wydań płyt winylowych. Będzie to niepowtarzalna szansa na zapoznanie się z rzadkimi i cenionymi na całym świecie wydaniami albumów takich artystów jak Pink Floyd, Miles Davis czy The Beatles.

Całość dopełni japoński poczęstunek, który pozwoli gościom na chwilę relaksu i rozmów w orientalnej atmosferze. Wydarzenie stanowi część projektu aplikacyjnego „Drums / Roots / Inclusion”, mającego na celu promowanie wielokulturowości i dialogu.

Zobacz też

Velvet artcafe | Józef Żuk Piwkowski
od 33.99 zł
17 Lipca

Klub Velvet w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy Józefa Żuka Piwkowskiego...

IV Minifestiwal Międzygatunkowej Widzialności
Wstęp wolny
od 17 do 18 Lipca

Galeria BWA zaprasza mieszkańców do udziału w kolejnej odsłonie Minifestiwalu Międzygatunkowej...

Oko na Bydgoszcz Wschód
Wstęp wolny
11 Lipca

Zespół festiwalowy serdecznie zaprasza do postindustrialnej przestrzeni na Bydgoszczy Wschodzie, dając...