Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3, Bydgoszcz
08 Luty 2024 19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Wspólna | MINIMALISTYCZNIE – wystawa Jakuba Elwertowskiego

Galeria Wspólna zaprasza 8 lutego, na wernisaż wystawy MINIMALISTYCZNIE – Jakuba Elwertowskiego

„To co widzisz, jest tym co widzisz” – filozofia Franka Stelli, duchowego ojca minimalizmu, autora serii „Black Painting”, z którą zetknąłem się podczas kilkunastoletniej już pracy zawodowej, stanowić miała punkt zwrotny w moim artystycznym życiu. Dotychczasowe koncepty oraz przestrzenie twórczej ekspresji, krążące w mej świadomości odnalazły nareszcie solidny fundament. Te kilkanaście lat to była ewidentnie ucieczka przed złożonością chwili. Reakcja na siłę pompowanej sztuczności i lukrowatości sztuki, unikanie konstatowania czegoś, czego nigdy nie miało być. Prosta, ascetyczna, bez uniesień i pseudofilozoficznej narracji sztuka, zredukowana dla samej siebie, wolna od interpretacji.

Dzieło nie powinno oddawać tego co czuje i myśli jego twórca, tylko oddawać samego siebie. Wyszarpnięty z kontekstu fragment codziennej gazety, szary papier, skasowany bilet znaleziony przypadkiem na chodniku ruchliwej ulicy czy paragon ze sklepu – wszystkie owe materialne rzeczy za sprawą mego „demiurgicznego” gestu przeistaczają dotychczasowy charakter użyteczności w drugi. Rzeczywistość mieszcząca się w nich, a zarazem funkcja przewodnia nabiera nowej artystycznej specyfikacji.

Materię kolażu – fragmenty tekstury, partytury, korek, puszki po napojach, ogłoszenia prasowe, pocięte napisy, reklamy czy podarty plakat, w zależności od jego funkcji i celu wypowiedzi, wykorzystuję w postaci wielokrotnie zmultiplikowanej, np. intermedialnego przywołania ciekawych elementów (fotografia, tatuaż, rysunek na ścianie) czy to twórczego wykorzystania typografii (gazeta, papierowa instrukcja obsługi). Tutaj chciałbym od razu zastrzec, że eliminuję „czytelność” zapisu na rzecz wizualności. Powtarzalność „wyglądu” tekstu czy innej formy przedstawieniowej jest stymulatorem tylko i wyłącznie konstruowania harmonijnej i spójnej kompozycji. Semantyka nie ma tutaj znaczenia. Liczy się odbiór wzrokowy

Jakub Elwertowski
Ur. 26.12.1976 roku w Bydgoszczy, doktor sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; artysta malarz – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. Jana Pręgowskiego (2001) i prof. Ireneusza Kopacza (2019) oraz Wydziału Nauk Społecznych GWSH w Gdańsku (2009). Grafik, projektant form użytkowych, ilustrator; adiunkt Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej; trener kreatywności, oligofrenopedagog – nauczyciel dyplomowany szkolnictwa specjalnego w Zespole Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy; CEO grupy artystycznej Parter.Zero2 i Atelier Procesów Twórczych Apetyt, twórca artystycznych, nocnych instalacji świetlnych fesitwalu Oko Nigdy Nie Śpi, miłośnik Bydgoszczy a zarazem jej krytyk, propagator projektowania uniwersalnego, fan artbrandingu, minimalista.

(wystawa potrwa do 21.03.2024)

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...