Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Wspólna, Foyer Miejskiego Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz
03 Listopada 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Wspólna | Migracja lasu | Patryka Chenc

Galeria Wspólna zaprasza na wernisaż wystawy Migracja lasu. Wystawa prezentuje elementy lokalnego lasu, które w wyniku postępujących zmian znikają ze znanego nam krajobrazu.

Niezmienność lasów i gatunków go tworzących pod wypływem globalnego ocieplenia ulega zmianie. Naukowcy mówią o zjawisku migracji, czyli przemieszczaniu się stanowisk pojedynczych gatunków drzew w kierunku chłodniejszej północy. Lasy iglaste, czyli bory, stanowiące główny trzon polskich lasów, ustępują gatunkom liściastym jak dęby, buki, jawory. Proces ten postępuje i od 2016 roku w Sudetach i na Przedgórzy Sudeckim świerki zaczęły wymierać już nie pojedynczymi drzewami, a dziesiątkami hektarów. W konsekwencji i nasz lokalny krajobraz, który był utrwalany przez pokolenia artystów, m.in. Leona Wyczółkowskiego, ulegnie przeobrażeniu lub całkowitemu rozpadowi.

Wystawa prezentuje elementy lokalnego lasu, które w wyniku postępujących zmian znikają ze znanego nam krajobrazu. Artysta podejmuje temat nie w konwencji fotografii dokumentalnej, a w polemice z klasycznym gatunkiem martwej natury. Budując formę estetyzuje i minimalizuje, bazując na leśnych znaleziskach, które łączy ze sobą w unikatowy sposób.

Kuratorką wystawy jest dr Katarzyna Gębarowska.

Patryk Chenc (ur. 1991 w Bydgoszczy) – absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotograf, realizator wideo-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festiwalem i lokalnym biznesem. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Laureat stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2023)

Wystawa potrwa do 20.11.2023 r.

Zobacz też

Muzeum Fotografii | MetaMemory 1977 - ∞
Wstęp wolny
Dzisiaj

Muzeum Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy “MetaMemory 1977 – ∞”! Autorem...

Galeria Wspólna | SHARE BREATH – War and Life
Wstęp wolny
11 Lipca

Galeria Wspólna zaprasza 11 lipca, na wernisaż wystawy Chung Young-chang –...

Galeria Miejska bwa | Wystawa VI Ogólnopolskiego
Wstęp wolny
06 Lipca

Galeria Miejska bwa zaprasza 6 lipca na wernisaż wystawy VI Ogólnopolski...