Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3, Bydgoszcz
09 Stycznia 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Wspólna | Czy artysta może być astronomem (i odwrotnie)? – wykład Natalii Cieślak 

Galeria Wspólna zaprasza na wkład: ”Czy artysta może być astronomem (i odwrotnie)? Nieoczywiste sploty sztuki nauki”. Prelegentką będzie Natalia Cieślak.

Motywy astronomiczne obecne są w sztuce praktycznie od jej zarania. Przez stulecia pełniły różne funkcje: magiczną, symboliczną, ilustracyjną. Wyobrażenia ciał niebieskich i pozaziemskich przestrzeni przedstawiano w różnych konwencjach: od figuratywnej po abstrakcyjną. W przypadku wielu artystów stricte naukowa fascynacja gwiazdami i planetami znalazła przełożenie w ich twórczości.

Widać to chociażby na przykładzie Stanisława Ignacego Witkiewicza, którego badanie nieboskłonu pochłaniało od najmłodszych lat, czy Wojciecha Fangora – właściciela przydomowego (a przy tym całkiem profesjonalnego) obserwatorium. W połowie XX wieku postępująca eksploracja naszej galaktyki stała się bodźcem do narodzin nurtu space art. „Kosmiczna gorączka” dosięgła wówczas artystów ze zwielokrotnioną siłą. Jednak czy równie żarliwą pasję sztuka zdołała kiedyś wzbudzić w ścisłych umysłach astronomów?

Natalia Cieślak – historyczka sztuki, absolwentka UMK. Zawodowo związana z Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu, wcześniej pracowała w CSW „Znaki Czasu”. Animatorka kultury, kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Laureatka m.in. 6. edycji konkursu dla kuratorów organizowanego przez Galerię im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz nagrody zarządu województwa kujawsko-pomorskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...