Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Wspólna, Foyer Miejskiego Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz
16 Listopada 2023 19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Wspólna | Czerwona Góra – Olga Pawłowska

Galeria Wspólna zaprasza na wernisaż wystawy Czerwona Góra Olgi Pawłowskiej. Na wystawie znajdą się dwa cykle prac malarskich Olgi Pawłowskiej z lat 2021-2023.

Jeden z cykli odnosi się do pejzażu, głównie górskiego, drugi zaś jest kontynuacją cyklu pt. „Tak tu cicho…” skupionego wokół tematyki świątyń egipskich. Tytuł wystawy jest jednocześnie tytułem jednej z prac – gdy w dzieciństwie jeździłam na wakacje do Rabki Zdrój, co wieczór żegnałam się z górą Luboń Wielki, którą widziałam z okna.

Luboń jest dla mnie górą magiczną, intymną, wytwarzającą pewien magnetyzm, znany z filmu „Piknik pod wiszącą skałą”, jak również z opowiadania angielskiej pisarki Daphne du Maurier pt. „Monte Verita”. Tytułowa czerwień wskazuje na wyjątkowość przedstawionych przeze mnie miejsc. Miejsc kultu, duchowych doznań oraz przestrzeni opierających się upływowi czasu. Starożytne świątynie wznoszono na podobieństwo gór. Ich dominująca obecność oznaczała pewną stałość i rodzaj metafizycznego oparcia

Olga Pawłowska – urodzona w 1988 roku w Krakowie. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom magisterski zrealizowany w 2013 roku w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Henryka Ożoga, uzupełniony aneksem z malarstwa pod opieką prof. Stanisława Tabisza. Praca doktorska pt. “Tak tu cicho… o potrzebie syntezy, jako metodzie porządkowania obrazu” zrealizowana w 2021 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie pod opieką promotorską dr hab. Rafała Pytla. Autorka dziewięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, plenerów oraz festiwali sztuk wizualnych (Krakers, Warsaw By Art, Krakowskie Spotkania Artystyczne). Członkini Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w latach 2016-2023.

(wystawa potrwa do 8.12.2023)

Zobacz też

Bydgoskie Centrum Sztuki | Zespół
Wstęp wolny
23 Maja

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na pokaz wideo i spotkanie z artystką...

KPCK | World Urban Art
Wstęp wolny
Dzisiaj

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na dwuczęściowe spotkanie związane z...

Biblioteka Londynek | Bydgoszcz – miasto magiczne | Justyna Szelągowska
Wstęp wolny
16 Maja

Biblioteka Londynek ma zaszczyt zaprosić do swojej Galerii Londynek na otwarcie...