Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3, Bydgoszcz
29 Czerwieca 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Wspólna | Batorego 1/3 – OBIEKTY – Alicja Majewska

Galeria Wspólna zaprasza na wernisaż wystawy Batorego 1/3 – OBIEKTY – Alicja Majewska

Fascynują mnie powroty. Niekiedy gubię drogę, bo pamięć jest zawodna i potrafi skierować na manowce. Ratuję się więc sposobem. Szukam tropów, które mogą być pomocne w ustaleniu pozycji osoby lub pożądanego miejsca, czasem zapisanego adresem. Skierowałam się ku przedmiotom – zaufałam im, bowiem mają możliwość bezstronnego zachowania śladów cudzej obecności. Stworzone by służyć człowiekowi pokornie zapisują na swoich powierzchniach i w zdeformowanych kształtach historie, którym mimowolnie towarzyszyły. Fragmenty, kawałki, resztki i wszystko co jeszcze odnajdziemy stanowią zdewastowaną bibliotekę codzienności. Zachowują jednak potencjał całości, dają szansę na odtworzenie, na rekonstrukcję losów i emocji tych, którzy wypełniali swoim życiem dane im miejsce, ale co wydarzy się, gdy pamięć przytępiona minionym poskleja i dowolnie wymiesza wspomnienia lub kierowana podświadomością zatrze przeżyte wydarzenia? Czy spreparowana w ten sposób opowieść o przeszłości jest nadal prawdziwa? Ala Majewska, 2023

Alicja Majewska rzeźbiarka i nauczycielka akademicka. Studia i kariera zawodowa związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł profesora sztuki otrzymała w 2020 r.. Twórczość w zakresie medalierstwa oraz obiektu rzeźbiarskiego. W swojej sztuce odnosi się do zagadnienia fenomenu pamięci i związanego z nim procesu wspomnienia. Szczególnie interesuje ją perspektywa indywidualnego doświadczenia rozpoznanego w kontekście współczesności i kultury.

Autorka 12 wystaw indywidualnych i ponad 130 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i przeglądach artystycznych, wielokrotna stypendystka w zakresie sztuki. Nagrodzona medalem honorowym „Thorunium” (który sama zaprojektowała w 2001 r.) za zasługi dla m. Torunia. Prace w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, między innymi w Medialia Gallery /New York, USA/, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, w Muzeach Okręgowych w Toruniu i Bydgoszczy. Członkini Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte” oraz Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...