Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
16 Kwietnia 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Tom Swoboda. Zooscape

Galeria Miejska bwa zaprasza na na wernisaż wystawy Zooscape Tomasza Swobody.

Wystawa Toma Swobody to audiowizualna prezentacja badania artystycznego prowadzonego w ramach Programu Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Tom Swoboda realizuje projekt Zooscape, badając pejzaż bydgoskiego ogrodu zoologicznego, gdzie wszelkie działania mają na celu zastąpienie, uzupełnienie lub (na pewno) luźną interpretację postrzegania pejzażu (landscape) – natury.

Tom Swoboda – artysta wizualny. Studiował na Wydziale Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuki Pięknych i Studium Kultury Starojapońskiej w Rybniku. W roku 2023 zakończył studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Stypendysta projektu Galeria BWA we Wrocławiu, wybór kuratorski Zbigniewa Libery. Współzałożyciel Szkoły Sztuki i Myślenia w Cieszynie (2010-2023) i wykładowca rysunku, fotografii, multimediów oraz tworzenia obiektów 3D. Finalista międzynarodowego konkursu fotograficznego LensCulture Portrait Awards (2018). Mieszka i pracuje w Cieszynie.

Artysta w swojej praktyce często skupia się na zagadnieniach, które pod względem historycznym, czy z racji swojego charakteru, skończyły się lub nie posiadają racji bytu, a odtworzone mogą być tylko z pozycji pamięci, rozmowy czy przeczucia. Chce dotrzeć́ – jak mówi – do rzeczywistego doświadczenia, języka, anatomii ciała, czy terytorium. Powstają zatem projekty o specyficznej tożsamości, nie mające jednoznacznie swojego umocowania w polu sztuki, czy szeroko rozumianej przestrzeni społecznej (nie-sport, brak-architektura, nie-religijność).

W czasie ostatnich lat artysta skupia się na analityczno-badawczym projekcie Animal Space. Dokumentuje w nim przestrzeń mieszkalną dzikich zwierząt projektowaną przez człowieka. Interesują go głównie interpretacje architektoniczne miejsc natywnych, przyrody przeniesionej do klatek, wolier dla zwierząt umieszczonych w ogrodach zoologicznych. Projekt można odczytywać jako bezpośredni rodzaj dokumentu fotograficznego. Z drugiej strony zdjęcia korelują w dużej mierze z malarstwem renesansowym, martwą naturą, w ironiczny sposób wskazując na ciągle obecny konflikt międzygatunkowy.

kuratorka rezydencji: Danuta Milewska

W ramach Programu Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy

Zobacz też

Bydgoskie Centrum Sztuki | Zespół
Wstęp wolny
23 Maja

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na pokaz wideo i spotkanie z artystką...

KPCK | World Urban Art
Wstęp wolny
Dzisiaj

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na dwuczęściowe spotkanie związane z...

Biblioteka Londynek | Bydgoszcz – miasto magiczne | Justyna Szelągowska
Wstęp wolny
16 Maja

Biblioteka Londynek ma zaszczyt zaprosić do swojej Galerii Londynek na otwarcie...