Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
05 Luty 2024 12:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Śmierć literatury

Galeria Miejska bwa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Sztuka w samo południe, przygotowane dla seniorów. Poprowadzi je Jerzy Kamiński.

Śmierć literatury? Czy książki w formie, jaką znamy dziś, przetrwają w kolejnych latach?
Od stuleci książki pełniły niezwykle ważną rolę w nauce, kulturze, rozrywce … To na ich stronach ogłaszano światu nowe idee i teorie. To z nich kolejne pokolenia czerpały wiedzę o dokonaniach protoplastów, często twórczo rozwijając ich myśli.

Jeszcze kilkanaście lat temu czytanie książek było jedną z form spędzania czasu wolnego! Literatura była źródłem wiedzy, oknem na świat, przez które, nie ruszając się z miejsca, można było poznać odległe krajobrazy, kultury, obyczaje.

Dziś literatura – a co za tym idzie książki, zwłaszcza te w wersji tradycyjnej, papierowej – to hipsterska fanaberia, czytanie książek to synonim zacofania, nienowoczesności. To nie przesada – według badań Biblioteki Narodowej, w 2022 roku (wyniki badań ogłaszane są w kwietniu, więc ubiegłoroczne poznamy za trzy miesiące) 66 procent obywateli naszego kraju nie przeczytało ANI JEDNEJ KSIĄŻKI !!! Ktoś powie – współczesna literatura to nie tylko wersje papierowe, ale popularne w ostatnich latach wersje elektroniczne (e-book) i wersje audio, czytane przez lektora (audiobook). Problem w tym, że badania BN obejmują także te nowsze wersje.

Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że literatura nie jest już tak ważnym elementem światowej kultury? Światowej, bo Polska nie wyróżnia się jakoś szczególnie negatywnie na tle światowych tendencji czytelniczych.

Czy niebawem okaże się, że tradycyjne papierowe książki staną się kosztownym bibelotem lub łakomym kąskiem dla – coraz mniej licznych – koneserów i bibliofili? Czy można zatrzymać ten trend? Co zrobić, by go ograniczyć?

Jerzy Kamiński – dziennikarz, publicysta, autor i producent programów tv.

Sztuka w samo południe to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+.

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...