Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
04 Marca 2024 12:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Punktujemy!

Galeria Miejska bwa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Sztuka w samo południe – Punktujemy!. Poprowadzi je Joanna Truszkowska.

Punktowanie to czynność restauratorska. W konserwacji dzieł sztuki polega ona na uzupełnianiu brakującej warstwy malarskiej w obrazie. Podłożem do punktowania może być płótno malarskie z białą zaprawą lub papier. Aby nauczyć się punktowania trzeba skończyć 6-letnie studia magisterskie, ale żeby zapoznać się z tą techniką wystarczy przyjść na warsztaty konserwatorskie.

Na przygotowanych podkładach imitujących zniszczone obrazy Hanny i Jacka Żuławskich będziemy malować farbami akrylowymi, dobierając odpowiednie kolory do tego, co pozostało z malowidła.  Dodatkowo, na sali wystawowej, na planszach będzie można zobaczyć przykładowy zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich obrazów Hanny Żuławskiej. Serdecznie zapraszamy, może ktoś odnajdzie w sobie duszę artysty – konserwatora.

Joanna Truszkowska – ukończyła PLSP im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki ze specjalizacją, konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej. W trakcie studiów odbyła pięciomiesięczny staż w Ankonie (Włochy). Pracowała tam przy konserwacji malarstwa ściennego w Pałacu Jona w ramach europejskiego programu Leonardo da Vinci (2004). W latach 2008 – 2022 pracowała w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Dziale Konserwacji Muzealiów, na stanowisku starszego konserwatora. Zajmowała się przede wszystkim konserwacją obiektów malarstwa dawnego, współczesnego, etnograficznego i rzeźby polichromowanej, dodatkowo prowadziła profilaktykę muzealiów papierowych. Realizowała projekt Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczący konserwacji zachowawczej zespołu prac na papierze autorstwa Leona Wyczółkowskiego we współpracy z Zakładem Konserwacji Papieru i Skóry UMK w Toruniu.  W ramach wydarzeń muzealnych prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych o tematyce konserwatorskiej, pozłotniczej, artystycznej. Obecnie pracuje w Pracowni analiz i konserwacji dzieł sztuki NCP.Art w Bydgoszczy.

Sztuka w samo południe  to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+. W ramach spotkań proponujemy dyskusje o sztuce współczesnej oraz działania twórcze, które rozwijają procesy poznawcze, doskonaląc sprawność manualną poprzez poznawanie różnych technik i form plastycznych.

UWAGA! OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

ilość uczestników: 15-20 osób

zapisy: Artur Owczarczak – tel. 52 339 30 53, artur.owczarczak@galeriabwa.bydgoszcz.pl

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...