Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
05 Września 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Leon Romanow. Malować i jeszcze raz malować

Galeria Miejska bwa zaprasza na wernisaż! Malować i jeszcze raz malować to monograficzna wystawa nieżyjącego już artysty – Leona Romanowa.

Jest to chronologiczny zapis twórczości, pokazujący jego wszechstronną działalność artystyczną w Bydgoszczy. Prace Romanowa przyciągają uwagę swoją kompozycją, światłem i kolorystyką. Artysta wypracował sobie swój charakterystyczny sposób przedstawień malarskich.

Na wystawie sylwetka Leona Romanowa została ukazana od strony nieco bardziej prywatnej. Nie tylko jako artysty, ale również człowieka – pokazując jego wnętrze, to jak pamiętają go inni, rodzina czy znajomi ze środowiska artystycznego. Ekspozycja składa się z ponad sześćdziesięciu prac. Są to obrazy malarskie, w których zauważalne są przemiany w twórczości, rysunki przypominające japońską kaligrafię o ostrych dynamicznych formach, monotypie i obiekt – kosz na śmieci z Galerii „Niech”.

Całość wystawy dopełniają katalogi z plenerów (lata 1971 – 1994) oraz z wystaw, jak też pamiątkowe fotografie z rodziną, z wernisaży swoich oraz kolegów ze środowiska artystycznego, z plenerów czy spotkań towarzyskich. W mniejszej sali zaaranżowana została pracownia artysty. W atelier znajdziemy oryginalny zestaw malarski – którym posługiwał się artysta, między innymi aerograf, farby czy sztalugę. Zaczęte, zagruntowane płótna, otwarte farby czy puszczona w tle ulubiona jazzowa muzyka Romanowa – to tworzy nastrój, który sprawia, że możemy poczuć się tak, jak gdyby artysta dopiero co wyszedł ze swojej pracowni.

Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Galerii Studio w Warszawie, Związku Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych, w szczególności od żony artysty – Ludwiki Romanow oraz synów Łukasza i Grzegorza Romanowów.

kuratorka: Karolina Rybka
Koniec wystawy 12.11.2023

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...