Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
25 Styczeń 2023
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Kolekcja portretów kompozytorów z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki. Agnieszka Wysocka opowie kolekcji portretów kompozytorów z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej

W 1958 otwarto dla melomanów gmach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W następnych latach jej wnętrza ozdabiano gobelinami, obrazami, grafikami i rzeźbami. Pomysłodawcą kolekcji był dyrektor Andrzej Szwalbe (1923-2002).

Rzeźby pojawiły się przed budynkiem filharmonii oraz w jej wnętrzu. Polscy artyści-rzeźbiarze wykonali między innymi podobizny F. Chopina, J.I. Paderewskiego, H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, H. Wieniawskiego i S. Moniuszki. Do lat 80. XX wieku w parku wokół filharmonii ustawiono kolejne dzieła.

Kolekcja rzeźb wewnątrz budynku to popiersia i głowy portretowe. Najważniejsze, według koncepcji Andrzeja Szwalbego, było wierne odtworzenie rysów portretowanych osób, dlatego przy ich przygotowywaniu przeglądano w polskich bibliotekach i archiwach prywatnych fotografie kompozytorów. Czasami kompozytorzy pozowali sami w pracowniach rzeźbiarzy.

Najwięcej rzeźb powstało w latach 70. i 80. XX wieku. Ich autorami są między innymi: Stanisław Sikora, Michał Kubiak, Marian Konieczny, Adam Myjak, Gustaw Zemła i Barbara Zbrożyna. Czy kolekcja jest zbiorem zamkniętym? Czy pomysł Andrzeja Szwalbego jest kontynuowany? Zastanowimy się podczas styczniowego spotkania.

Agnieszka Wysocka, dr historii sztuki, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Badaczka architektury i zjawisk kulturowych XIX i XX wieku.

koordynacja: Danuta Pałys

Zobacz też

Galeria Miejska bwa | W co chętnie ubiera się „Dzika” dziewczynka
Wstęp wolny

W zimowe ferie zapraszamy na warsztaty dla najmłodszych, podczas których każdy...

Fotografistka | Jubileusz 10-lecia Fotografistki
Wstęp wolny

Zapraszamy na wernisaż z okazji 10-lecia Fundacji Fotografistka w sobotę 28.01.2023...

Jagiellońska 1 | Aleksandra Bociańska
Wstęp wolny

Galeria Sztuki Jagiellońska 1 zaprasza na wystawę malarstwa Aleksandry Bociańskiej “Najsłabsze...