Informacje:
Galeria Miejska bwa | Kolekcja portretów kompozytorów z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki. Agnieszka Wysocka opowie kolekcji portretów kompozytorów z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej
W 1958 otwarto dla melomanów gmach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W następnych latach jej wnętrza ozdabiano gobelinami, obrazami, grafikami i rzeźbami. Pomysłodawcą kolekcji był dyrektor Andrzej Szwalbe (1923-2002).
Rzeźby pojawiły się przed budynkiem filharmonii oraz w jej wnętrzu. Polscy artyści-rzeźbiarze wykonali między innymi podobizny F. Chopina, J.I. Paderewskiego, H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, H. Wieniawskiego i S. Moniuszki. Do lat 80. XX wieku w parku wokół filharmonii ustawiono kolejne dzieła.
Kolekcja rzeźb wewnątrz budynku to popiersia i głowy portretowe. Najważniejsze, według koncepcji Andrzeja Szwalbego, było wierne odtworzenie rysów portretowanych osób, dlatego przy ich przygotowywaniu przeglądano w polskich bibliotekach i archiwach prywatnych fotografie kompozytorów. Czasami kompozytorzy pozowali sami w pracowniach rzeźbiarzy.
Najwięcej rzeźb powstało w latach 70. i 80. XX wieku. Ich autorami są między innymi: Stanisław Sikora, Michał Kubiak, Marian Konieczny, Adam Myjak, Gustaw Zemła i Barbara Zbrożyna. Czy kolekcja jest zbiorem zamkniętym? Czy pomysł Andrzeja Szwalbego jest kontynuowany? Zastanowimy się podczas styczniowego spotkania.
Agnieszka Wysocka, dr historii sztuki, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Badaczka architektury i zjawisk kulturowych XIX i XX wieku.
koordynacja: Danuta Pałys