Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
22 Maja 2024 18
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Karolina Bandziak-Kwiatkowska: Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki

Galeria Miejska bwa zaprasza na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki, który poprowadzi Karolina Bandziak-Kwiatkowska, a poświęcony będzie Elżbiecie Piwek-Białoborskiej.

Karolina Bandziak-KwiatkowskaElżbieta Piwek-Białoborska (1922-1989). Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki

Elżbieta Piwek-Białoborska – artystka, projektantka form użytkowych fajansu włocławskiego, artystka indywidualna. Urodziła się w 1922 r. w Koźminie Wielkopolskim, zm. w 1989 r. we Włocławku. W 1953 r. uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. W tym samym roku przeprowadziła się do Włocławka i została zatrudniona we Wzorcowni Fabrycznej włocławskiej fabryki fajansu jako projektant ceramiki.

Elżbieta Piwek-Białoborska jest autorką ponad 100 projektów form użytkowych fajansu włocławskiego. W trakcie swojej pracy prowadziła badania i eksperymenty ze szkliwami. W wyniku tego opracowała w połowie lat 50. XX w. nowatorską dekorację zwaną „Kora“ polegającą na reliefowym zdobieniu czerepu kolorowymi szkliwami.

Ponadto zajmowała się nadzorowaniem tzw. malarni ludowej we włocławskiej fabryce fajansu (malarki-robotnice projektowały i malowały kwiatowe wzory na fajansie włocławskim). Projektowała wzory zarówno kwiatowe jak i na fajansie tzw. nowoczesnym (1952-1965). Oprócz projektowania i pracy dydaktycznej zajmowała się aranżacją wystaw fajansu włocławskiego zaprojektowała także wiele prac tzw. ceramiki unikatowej.

Karolina Bandziak-Kwiatkowska – muzealnik, kustosz zbiorów Działu Fajansu w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, zabytkoznawca, konserwator zabytków metalowych. Absolwentka Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Podyplomowego Studium Konserwacji Zabytków metalowych UMK w Toruniu. Kuratorka wystaw prezentujących ceramikę włocławską oraz polską powstałą w okresie od połowy XIX w. do 1939 r. Autorka publikacji popularnonaukowych i katalogowych m. in. z zakresu ceramiki włocławskiej i polskiej. 

Zobacz też

Wieża Ciśnień | Silva rerum
Wstęp wolny
21 Czerwca

Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika...

Bydgoskie Centrum Sztuki |  Socjalizm, feminizm i sztuka
Wstęp wolny
17 Czerwca

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład Socjalizm, feminizm i sztuka. Międzynarodowy...

Młyny Rothera | Spotkanie z Teresą Miotke-Sowińską
Wstęp wolny
16 Czerwca

Młyny Rothera zapraszają do odkrywania wystawy „Przez dotyk” w towarzystwie samej...