Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
24 Stycznia 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Jerzy Brukwicki. Wanda Telakowska – Legenda polskiego wzornictwa przemysłowego

Galeria Miejska bwa zaprasza na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki. Jerzy Brukwicki. Wanda Telakowska – Legenda polskiego wzornictwa przemysłowego

Pierwsze sukcesy artystyczne w kraju i za granicą Wandy Telakowskiej (1905, Sosnowiec – 1985, Warszawa) zapowiadały niezwykłą karierę utalentowanej graficzki, która w 1931 roku ukończyła studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Była laureatką Złotego Medalu w konkursie graficznym we Florencji (1935), Złotego Medalu na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu (1937). W 1938 zaczęła pracować w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako wizytatorka szkół plastycznych. W okresie okupacji była nauczycielką liternictwa i technik reklamy w liceum handlowym im. Roeslerów. Podczas powstania warszawskiego utraciła niemal cały dorobek artystyczny. Po wojnie nie powróciła już do twórczości malarskiej i graficznej. Poświęciła się działalności edukacyjnej i organizacyjnej.

W 1945 roku rozpoczęła pracę w jednym z departamentów Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pięć lat później założyła Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, w którym powstały setki projektów mebli, tkanin, odzieży, biżuterii, ceramiki, szkła, zabawek i przedmiotów codziennego użytku. Pracowała w nim dwadzieścia osiem lat. W 1956 wspólnie z Wandą Krahelską-Filipowicz zainicjowała powstanie czasopisma „Projekt”, które w latach 50.-70. ubiegłego wieku silnie wpłynęło na kształt polskiej sztuki użytkowej, plakat, grafikę wydawniczą. Propagowała autentyczną sztukę ludową. Napisała książki: „W kręgu chłopskiej kultury” i „Twórczość ludowa w nowym wzornictwie”, a wspólnie z Tadeuszem Reindlem: „Kultura plastyczna w życiu codziennym” i „Problemy wzornictwa przemysłowego”, opublikowała wiele artykułów poświęconych projektowaniu.

Była kobietą wyjątkową, osobą niezwykłą pod wieloma względami, znaną z błyskotliwości, siły charakteru, dowcipu. Przyjaźniła się ze „Skamandrytami”. Wyznaczała nowe drogi wzornictwa, toczyła boje o estetykę mieszkań i przestrzeni publicznych, konsekwentnie realizowała misję „piękna na co dzień dla wszystkich”.
Jerzy Brukwicki

Jerzy Brukwicki (1945) – krytyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz. Wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. autor kilkudziesięciu wystaw niezależnych, m.in. Polska Pieta, Czas smutku, czas nadziei, Obecność, Przeciw złu, przeciw przemocy, Rocznice, plakatów „Solidarności”; redaktor i wydawca pisma o kulturze niezależnej „Wybór”, redaktor podziemnego tygodnika społecznego „Przegląd Wiadomości Agencyjnych” (PWA), współpracownik wydawnictw NOWA, Przedświt, Pokolenie. Zrealizował wiele wystaw współczesnej sztuki polskiej w krajowych i zagranicznych muzeach i galeriach. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych (m.in.: „Exit”, „LOT Kaleidoscope”, „Pokaz”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Reklama”, „Rondo Europa”, „Spotkania z Warszawą”, Warszawski Informator Kulturalny, culture.pl, portalmini.eu)

Zobacz też

Muzeum Fotografii | MetaMemory 1977 - ∞
Wstęp wolny
Dzisiaj

Muzeum Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy “MetaMemory 1977 – ∞”! Autorem...

Galeria Wspólna | SHARE BREATH – War and Life
Wstęp wolny
11 Lipca

Galeria Wspólna zaprasza 11 lipca, na wernisaż wystawy Chung Young-chang –...

Galeria Miejska bwa | Wystawa VI Ogólnopolskiego
Wstęp wolny
06 Lipca

Galeria Miejska bwa zaprasza 6 lipca na wernisaż wystawy VI Ogólnopolski...