Informacje:

Wstęp wolny
Galeria Miejska bwa Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz
08 Kwiecień 2022
18:00:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Galeria Miejska bwa | Arkadiusz Szwed ¦ Proces eksperymentu

Zapraszamy na otwarcie wystawy Arkadiusza Szweda „Proces eksperymentu” w Galerii na Gdańskiej 3.

Arkadiusz Szwed w swojej pracy stara się szukać własnej drogi, przełamywać istniejące wzorce i schematy, wprowadzając element zabawy i zaskoczenia do całego procesu projektowego, w efekcie czego uzyskuje bardzo żywe, nieregularne struktury. Naczynie ceramiczne, które w założeniu ma być użytkowe, staje się nieoczywistym obiektem, uzupełnieniem wnętrza, intryguje swoim kształtem, pobudza wyobraźnię odbiorcy.

BUMPS 2.0 to zestaw obiektów ceramicznych, które powstały w wyniku eksperymentu z nową, autorską techniką odlewania porcelany. Polega ona na nałożeniu warstwy elastycznego materiału na wykonany wcześniej prosty model gipsowy; pod którą wsuwane są plastikowe kulki, dające swobodę formowania kształtu naczynia. Tak przygotowany model podlega kolejnym procesom odlewniczym, a efekty pracy są zupełnie przypadkowe. Technika ta pozwala na modelowanie metodą podobną do tej, jaką dają narzędzia do obróbki 3D, jednak w tym wypadku jest to sposób w 100% analogowy.

GUTS VASE Obiekt porcelanowy będący kontynuacją eksperymentu z formą i strukturą.
Podobnie jak w przypadku BUMPS 2.0, do stworzenia modelu gipsowego artysta wykorzystał nieoczywiste przedmioty codziennego użytku. Tym razem obiektem zainteresowania stały się uwielbiane przez dzieci balony rurki, służące do modelowania figurek zwierząt. W efekcie całego procesu uzyskano organiczny w swej formie przedmiot, który budzi skojarzenia związane z wnętrznościami bliżej nieokreślonego organizmu żywego. Wazony dostępne w wersjach male & female.

Arkadiusz Szwed – artysta, projektant, technolog oraz pedagog. Jest reprezentantem pokolenia ceramików, które przyjmuje, że proces technologiczny powinien być celowo i świadomie zaburzany przez projektanta w celu uzyskania formy pokazującej relację między tym właśnie procesem a dziełem. Zajmuje się zarówno projektowaniem użytkowym, twórczością konceptualną, jak i edukacją z dziedziny wzornictwa przemysłowego. Jego prace to kolaż wiedzy technicznej, wrażliwości i kreatywności. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Design Management w Collegium Da Vinci w Poznaniu. Przez wiele lat był bliskim asystentem Marka Cecuły, kształcił się pod jego czujnym okiem i zdobywał wiedzę, obserwując prace Modus Design, jak również towarzyszył mu podczas tworzenia Design Centrum Kielce oraz Ćmielów Design Studio. W School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie prowadzi autorską pracownię ceramiki oraz jest wykładowcą na specjalności domestic design; Art Director kolektywu Glitch Lab. Jego prace pojawiają się na najważniejszych festiwalach designu w Polsce i za granicą.

 

Zobacz też

Jagiellońska 1 | Aukcja dzieł sztuki
Wstęp wolny

Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Jagiellońska 1 zaprasza na aukcję prac...

Młyny Rothera | Czas długich cieni
Wstęp wolny

Zapraszamy na otwarcie wystawy Czas długich cieni | Dasha Khrisanfova &...

Bydgoskie Centrum Sztuki | MALUJĘ, BO LUBIĘ
Wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę prac twórców ─ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej “mega-Art”...

Komentarze