Informacje:

Wstęp wolny
Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1, Bydgoszcz
04 Wrzesień 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Fotografistka | Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939” w ramach święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

Zapraszamy na wernisaż wyjątkowej wystawy ukazującej dzieje bydgoskich zakładów fotograficznych do wybuchu II wojny światowej. Bydgoszcz jest miastem z bogatą historią w dziedzinie fotografii, sięgającą już I połowy XIX wieku.

Wczesna forma fotografii polegająca na nanoszeniu obrazu na posrebrzaną miedzianą płytkę dotarła do Bydgoszczy za sprawą wędrownego dagerotypisty Augusta Wesenberga z Królewca w kwietniu 1844 roku.

Pierwszym fotografem który zdecydował się otworzyć w Bydgoszczy zakład fotograficzny był z kolei pochodzący z pobliskiego Fordonu grawer Ludwig Friedlaender w roku 1948. Od tego momentu sukcesywnie przybywało w Bydgoszczy zakładów fotograficznych.

W ostatniej dekadzie XIX wieku funkcjonowało już sześć atelier fotograficznych, a wraz z nastaniem kolejnego stulecia ich liczba wzrosła. Wśród fotografów znalazły się także kobiety.

Bydgoscy pionierzy fotografii pozostawili po sobie bogatą spuściznę nie tylko w postaci studyjnych zdjęć wykonywanych na zlecenia, ale również fotografii wykonanych w przestrzeni miejskiej, liczne ujęcia bydgoskich ulic, placów i parków utrwaliły obraz miasta niegdyś tętniącego życiem.

Fotografie miasta nierzadko pojawiały się na pocztówkach, popularyzując Bydgoszcz poza jej granicami. Stała ekspozycja w siedzibie Fundacji będzie okazją do zobaczenia fotografii z najbardziej znanych i popularnych fotograficznych atelier w Bydgoszczy.

kuratorka wystawy: Katarzyna Gębarowska
koordynatorka wystawy: Martyna Maria Kaczmarek

Przygotowanie stałej ekspozycji “Z dziejów bydgoskich zakładów bydgoskich do roku 1939” zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.

Zobacz też

Galeria Miejska bwa | Grzegorz Kozera
Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kozerą, autorem wystawy Modus Pasamondi,...

Galeria Miejska bwa | Design Danii i Finlandii
Wstęp wolny

Zapraszamy na wykład dr Anny Wiśnickiej z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki....

KPCK | Awangarda artystyczna
Wstęp wolny

Zapraszamy na wykład „ Awangarda artystyczna drugiej połowy XIX wieku” dra...

Komentarze