Informacje:

Wstęp wolny
Stary Rynek w Fordonie, Bydgoszcz
20 Styczeń 2023
9:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023

Zapraszamy wszystkich Bydgoszczan do udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023”

20 stycznia 2023 zapraszamy na rekonstrukcję historyczną odwzorowującą powrót Fordonu do Macierzy. Poczujmy się jak nasi przodkowie sprzed 103 lat. Wydarzenie jest dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy w Starym Fordonie.

9.00 – Msza Święta w kościele św. Mikołaja

10.00 – przemarsz z Rynku, ulicą Bydgoską w stronę mostu. Przemarszowi towarzyszyć będzie orkiestra i kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na Rondzie dr Buxakowskiego powitanie żołnierzy Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Powrót na Rynek.

10.45 – 11.30 oficjalne uroczystości na Rynku w Starym Fordonie.

11.30 do 12.00 poczęstunek wojskową grochówką.

Na Rynku będą oczekiwały stoiska Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz rekonstruktorów w mundurach z epoki. Wystawiony będzie sprzęt wojskowy i uzbrojenie.

O godzinie 13.00 zapraszamy do Politechniki Bydgoskiej na konferencję popularno-naukową pt. „Fordon wobec Niepodległości”

16.30 – uroczysty koncert w kościele św. Mikołaja prowadzony przez chór i orkiestrę Wojska Polskiego

Wydarzenie „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023” objęli honorowym patronatem Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Instytut Pamięci Narodowej, Politechnika Bydgoska, Muzeum Wojsk Lądowych i Służba Więzienna. Partnerami medialnymi są TVP Bydgoszcz, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska i Polskie Radio PiK.

Zapraszamy wszystkich Bydgoszczan do udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. 103 lata temu mieszkańcy dwóch miast, dziś stanowiących jedno, cieszyli się odzyskaną, po 148 latach niewoli wolnością.

Zobacz też

od 130 zł

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto spośród Waszych przyjaciół coś ukrywa?🤔 A...

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OTTO
od 16.90 zł

Jest to druga filmowa adaptacja bestsellerowej powieści, Fredrika Backmana „Meżczyzna imieniem...

Anita Suchomska
Wstęp wolny

Zapraszamy na pierwszy w tym roku wernisaż. Wystawę Anity Suchomskiej. Anita...