Informacje:

ul. Młyńska 4 86-111 Gruczno
od 19 Sierpnia do 20 Sierpnia
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Festiwal Smaku w Grucznie 2023

Zapraszamy Festiwal Smaku Gruczno 2023, który odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia 2023

Podczas Festiwalu Smaku w Grucznie będziecie mieli okazję skosztować wyjątkowego syropu z buraka cukrowego, nazywanego również “fiutem”. To autentyczna nazwa tego wyjątkowego specjału kulinarnego. Oprócz tego, będziecie mogli cieszyć się prawdziwą gęsią przysmakami oraz półgęskami, degustować regionalne wędliny, takie jak serwolatki, metki czy surowa polska. Na stoiskach festiwalowych znajdziecie również autentyczne domowe krówki, prawdziwe owcze sery, orzeźwiający chłodnik z ćwikłą i wyśmienitą gruczeńską cielęcinę. Nie zabraknie także różnorodnych nalewek oraz pysznych, jednoodmianowych soków owocowych.

Sobotę 19.08.2023 r. w godzinach 10.00 – 20.00,
Niedzielę 20.08.2023 r. w godzinach 10.00 – 17.00.
Uroczysta gala wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w sobotę o godz.17. Wszelkie atrakcje będą zapowiadane na bieżąco ze sceny.

Jednak Festiwal Smaku to nie tylko kulinaria. Poza degustacją w licznych punktach gastronomicznych, kawiarniach oraz miejscach serwujących wino, piwo i nalewki, będziecie mieli okazję uczestniczyć w pokazach umiejętności psów pasterskich oraz podziwiać zabytkowe ciągniki. Niezapomnianym przeżyciem będzie też zwiedzanie tradycyjnego młyna.

Podczas trwania Festiwalu ogłaszane będą wyniki kilku konkursów. Będziecie trzymać kciuki za zwycięzców konkursu na smak roku, najlepszą nalewkę, wyborny miód i doskonały destylat. Oprócz tego, doceniane będą również najlepsze wydawnictwa o tematyce kulinarnej.

Konkurs na Smak Roku odbędzie się w dniu 16 sierpnia 2023 r. Ogłoszenie wyników konkursu na Smak Roku odbędzie się w sobotę 19 sierpnia o godzinie 17.00 w czasie Gali Festiwalowej. Międzynarodowy Turniej Nalewek – w dniu 16 i 17 sierpnia odbędą się preselekcje.

W dniu 18 sierpnia finał Turnieju, a w dniu 19 sierpnia w czasie Gali Festiwalowej – ogłoszenie wyników Jednocześnie tą drogą pragniemy poinformować, że dokumenty niezbędne wystawcom festiwalowym będą się ukazywać na niniejszej stronie w dwa tygodnie od podania terminu festiwalu.

Festiwal Smaku w Grucznie już na stale wpisał się w smaczny kalendarz imprez kulinarnych w regionie kujawsko-pomorskim. Początkowo skupiał producentów i smakoszy miodów w różnych formach. Z czasem stał się jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych świąt wszystkich lokalnych smaków.

Zawsze w weekend festiwalowy nad Grucznem unosi się prawdziwa niezwykłość smaków i zapachów. Posmakować będzie można m.in. potraw według receptur z historycznych książek kucharskich z Grudziądza i Torunia oraz ich nową odsłonę w wykonaniu i interpretacji najlepszych polskich kucharzy. Zaprezentowane zostanie kulinarne bogactwo oraz kultura stołu, a także rękodzieło i inne formy tradycyjnej aktywności kulturalnej regionów województwa: Doliny Dolnej Wisły, Kociewia, Pojezierza Chełmińskiego, Krajny oraz Kujaw. Do udziału w Festiwalu są także zapraszani goście z innych regionów naszego kraju, a nawet świata. Festiwal ma charakter festynu plenerowego, w czasie którego twórcy i producenci prezentują, poddają degustacji, a także sprzedają swoje wyroby. Imprezie towarzyszą występy artystyczne i koncerty, a całość sprzyja wypoczynkowi, rozrywce i promocji kultury regionu. 

Festiwal Smaku w Grucznie w ciągu kilku lat zamienił się z lokalnego wydarzenia w jedną z najważniejszych imprez kulinarnych w Polsce Północnej. W świecie, zdawałoby się opanowanym przez dyktat koncernów, w świecie pozornie skazanym na unifikację gustów i smaków wielu ludzi rokrocznie pielgrzymuje, by poznać lokalne odmienności miodów, wędlin, nalewek czy powideł. Dowodzą tego goście festiwalowi, którymi są smakosze z całego kraju, pasjonaci, często restauratorzy i dziennikarze kulinarni.

W 2008 roku Festiwal Smaku został uznany przez Samorząd Województwa za “Najlepszy produkt Turystyczny Regionu”.

To jedyne tej rangi wydarzenie w Polsce rekomendowane przez Slow Food, prestiżową międzynarodową organizację zajmującą się ochroną kultury smaków.

Zobacz też

Dzień Mamy w Restauracji 3V6
od 120 zł
26 Maja

W niedzielę 26 maja zapraszamy do Restauracji 3V6 na specjalny niedzielny...

Młyny Rothera | Naleśniki świata
od 50 zł
11 Maja

Młyny Rothera zapraszają na warsztaty Naleśniki świata, świat naleśników. Podczas warsztatów...

X Festiwal Smaków Food Trucków w Bydgoszczy
Wstęp wolny
od 27 do 28 Kwietnia

Festiwal Smaków Food Trucków powraca do Bydgoszczy! 27 i 28 kwietnia...