Informacje:

od 25 zł
rózne lokalizacje
od 14 Października do 28 Października
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Festiwal Prapremier 2023

XXII edycja Festiwalu Prapremier, która w tym roku odbywa się pod hasłem „POLA WALKI”, już od 13 października w Bydgoszczy. W tym roku festiwal otworzy spektakl „Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana.

Jak co roku, tej jesieni zapraszamy naszych widzów na Festiwal Prapremier. Tegoroczną edycję – 13 października w Teatrze Kameralnym – uroczyście otworzy spektakl „Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Elise Wilk, który w ubiegłym roku został nagrodzony, przez Kapitułę pod przewodnictwem Agnieszki Holland, AURORĄ. Nagrodą Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. Kapituła doceniła sposób ujęcia rzeczywistości mniejszości saskiej w wojennej i powojennej Rumunii, która w tej sztuce okazuje się zadziwiająco zrozumiała i tożsama z sytuacją mniejszości w różnych momentach przeszłości.

Dwa październikowe tygodnie, siedem spektakli w tym premiera, pięć szkiców scenicznym, rezydencja artystyczna, spotkania z twórcami, debata finalistów oraz gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy – na razie zdradzamy tylko tyle. Tytuły kolejnych spektakli oraz cały harmonogram festiwalu będą odkrywane stopniowo. „Festiwalowe karty” będziemy odsłaniać codziennie, prezentując twórców i twórczynie, którzy pojawią się w tym roku w Bydgoszczy. Oto pierwszy z nich.

W nowym, autorskim tekście Julii Holewińskiej „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.

Jeśli choć raz wyliście z bezsilności, lekarz zwracał się do Was w trzeciej osobie, a ksiądz powtarzał Wam, że cierpienie uszlachetnia, nie możecie przegapić tego spektaklu!

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” to adaptacja głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego, znanego łaźniowym widzom z takich spektakli jak „Lem vs. P. K. Dick”, „Pluton p-Brane” i „Wieloryb the Globe”. To osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, który chorował na raka trzustki, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia.

WERTER. Inspirowany „Cierpieniami młodego Wertera”. Książki zbójeckie mogą być narzędziami do operacji na sobie samym, potrafią zmienić bieg życia, strącić w beznadzieję albo naładować energią do fascynujących i niebezpiecznych podróży. Jedną z nich są Cierpienia młodego Wertera, które dostarczają paliwa do ponownego uruchomienia mitu Zakochanej Osoby.

Epistolarna powieść Goethego o destrukcyjnej miłości to kopalnia postaw przedkładających uczucie ponad wszelką racjonalność i była aktualizowana w licznych ujęciach pokoleniowych. Kolejne generacje odwoływały się do postaci Wertera, żeby dopełniać własne narracje o pędzie ku śmierci czy miłości, której nie da się znieść.

Wykład „Cyber Elf” jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyberaktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające nam na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla każdego z nas, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym możemy włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.   

Milo Rau tworzy polityczną Antygonę na miarę XXI wieku, wraz z rdzennymi mieszkańcami, aktywistami i aktorami z Brazylii i Europy.

Na potrzeby „Antygony w Amazonii” Milo Rau i jego zespół udali się do brazylijskiego stanu Pará, gdzie lasy płoną z powodu rozwijającego się rolnictwa monokulturowego soi, a przyroda jest pożerana przez kapitalizm. Na okupowanym kawałku ziemi, we współpracy z MST (Movimento dos Trabalhadores Sem Terra), największym na świecie ruchem robotników bezrolnych, stworzyli alegoryczną sztukę o gwałtownych zniszczeniach i przesiedleniach spowodowanych przez nowoczesne państwo, które stawia własność prywatną ponad tradycyjnym prawem do ziemi.

Stella Walsh. Najszybsza osoba świata. Stella Walsh przychodzi na świat w 1911 roku w Wierzchowni. Rok później razem z matką emigruje do Stanów Zjednoczonych. Już jako nastolatka odnosi sukcesy w zawodach sprinterskich. W 1932 roku zdobywa złoto na olimpiadzie w Los Angeles na dystansie 100 metrów, a w 1936 roku srebro na olimpiadzie w Berlinie. Po zakończeniu kariery zajmuje się trenowaniem młodzieży.

Bilety na spektakle repertuarowe w ramach Festiwalu Prapremier nabyć można w kasie biletowej czynnej od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz online na stronie internetowej festiwalu w zakładce „KUP BILET ONLINE”.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Polski w Bydgoszczy i Miasto Bydgoszcz.

Partnerem głównym Festiwalu Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Projekt dofinansowany w ramach programu “Kujawy + Pomorze – promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II”.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Program Festiwalu Prapremier 2023

13.10 19:00ZNIKNIĘCIA | INAUGURACJA FESTIWALU PRAPREMIER 2023Teatrul Andrei Muresanu | Rumunia
14.1019:00OSTATNIE DNI ELENY I NICOLAE CEAUȘESCU PREMIERA Teatr Polski w Bydgoszczy
15.1016:00OSTATNIE DNI ELENY I NICOLAE CEAUȘESCUTeatr Polski w Bydgoszczy
17.1019:00JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘTeatr Łaźnia Nowa | Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
18.1019:00WERTER. INSPIROWANY „CIERPIENIAMI MŁODEGO WERTERA” REZYDENCJA ARTYSTYCZNATeatr Polski w Bydgoszczy
19.1019:00 20:30CYBER ELFÆEFEKT PRODUCTIONS | Nowy Teatr w Warszawie | Festiwal SIRENOS w Wilnie TEATR WOJNY Rozmowa Mai Kleczewskiej i Zheni Doliak
20.1019:00ANTYGONA W AMAZONIINTGent | Belgia
21.1019:00STELLA WALSH. NAJSZYBSZA OSOBA ŚWIATATeatr Polski w Bydgoszczy
22.1017:00DEBATA FINALISTÓW
23.1019:00RIGOR MORTIS | Małgorzata Maciejewska |finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczyszkic sceniczny |reż. Michał Zadara
24.1019:00ZAKON POŚCIELONYCH ŁÓŻEK | Lena Laguszonowa |finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczyszkic sceniczny | reż. Katarzyna Kalwat
25.1019:00ZNIKANIE | Tomislav Zajec |finalista AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczyszkic sceniczny | reż. Adam Orzechowski
26.1019:00IFIGENIA | Joanna Bednarczyk |finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczyszkic sceniczny | reż. Jan Jeliński
27.1019:00ODPORNOŚĆ SZKŁA HARTOWANEGO | Danilo Brakočević  |finalista AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczyszkic sceniczny | reż. Olga Chajdas

Zobacz też

Muzeum Okręgowe | Dźwięki spod igły
od 10 zł
11 Października

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego Z okazji przypadającego dzisiaj, 1 października, Międzynarodowego Dnia...

Filharmonia Pomorska | Purpurowe skrzypce
od 30 zł
11 Października

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na koncert Purpurowe skrzypce. Stradivarius w Filharmonii....

Filharmonia Pomorska | Requiem Mozarta
od 40 zł
25 Października

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza, 25 października br., na koncert Requiem...