Informacje:

od 95 zł
Teatr Kameralny w Bydgoszczy, ul. Grodzka 14-16, Bydgoszcz
20 Października 2023
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Festiwal Prapremier 2023 | Antygona w Amazonii

Zapraszamy na najnowszy spektakl jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów – Milo Raua -„Antygona w Amazonii” produkcji NTGent w Belgi. To trzecia część Trylogii Starożytnych Mitów stworzonej przez Milo Raua i jego zespół.

Milo Rau tworzy polityczną Antygonę na miarę XXI wieku, wraz z rdzennymi mieszkańcami, aktywistami i aktorami z Brazylii i Europy.

Na potrzeby „Antygony w Amazonii” Milo Rau i jego zespół udali się do brazylijskiego stanu Pará, gdzie lasy płoną z powodu rozwijającego się rolnictwa monokulturowego soi, a przyroda jest pożerana przez kapitalizm. Na okupowanym kawałku ziemi, we współpracy z MST (Movimento dos Trabalhadores Sem Terra), największym na świecie ruchem robotników bezrolnych, stworzyli alegoryczną sztukę o gwałtownych zniszczeniach i przesiedleniach spowodowanych przez nowoczesne państwo, które stawia własność prywatną ponad tradycyjnym prawem do ziemi.

Po spektaklu „Orestes w Mosulu” (w Polsce prezentowany w ramach projektu „Zorganizujmy swoją przyszłość Biennale Warszawa 2019”) osadzonym w dawnej stolicy Państwa Islamskiego i filmie „Nowa Ewangelia” kręconym w obozach dla uchodźców na południu Włoch, Milo Rau i jego zespół udają się do Amazonii w Brazylii, aby zakończyć swoją „Trylogię Starożytnych Mitów”.

„Antygona w Amazonii” jest jego ostatnim spektaklem, jaki stworzył jako dyrektor artystyczny NTGent.

Po światowej premierze w Gandawie 13. Maja 2023 r. spektakl prezentowany był m.in. w Amsterdamie, Franfurcie, Wiedniu. W lipcu tego roku „Antygona w Amazonii” pokazywana była na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych na świecie – Festival d’Avignon. Podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier spektakl zostanie po raz pierwszy zaprezentowany przed polską publicznością.

Festiwal Prapremier 2023 | Antygona w Amazonii

Milo Rau jest szwajcarskim reżyserem i autorem. Studiował socjologię, germanistykę, romanistykę i literaturę w Paryżu, Berlinie i Zurychu pod okiem m.in. Pierre’a Bourdieu i Tzvetana Todorova. Od 2002 r. zaprezentował ponad 50 sztuk, filmów, książek i przedsięwzięć artystycznych. Jego spektakle prezentowane są na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, w tym na Berlin Theatertreffen, Festival d’Avignon, Venice Biennale Teatro, Wiener Festwochen oraz Brussels Kunstenfestivaldesarts. Rau jest laureatem licznych nagród, m.in.: Peter-Weiss-Prize 2017, 3sat-Prize 2017, 2017 Saarbrucken Poetry Lectureship for Drama oraz prestiżowa World Theatre Day ITI Prize w 2016 r., którą zdobył jako najmłodszy artysta od czasów Franka Castorfa i Piny Bausch. W 2017 r. w głosowaniu krytyków przeprowadzonym przez Deutsche Bühne Milo Rau został wybrany „Reżyserem Roku”. W 2018 r. otrzymał Europejską Nagrodę Teatralną za całokształt twórczości. W 2019 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Wydziału Teatralnego Lunds Universitet (Malmö), a w 2020 r. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Gandawie. W 2020 roku otrzymał także renomowaną nagrodę Münster Poetry Lectureship za całokształt twórczości artystycznej.

Rau jest także krytykiem telewizyjnym, wykładowcą i niezmiernie płodnym pisarzem. Jego publikacje tłumaczone były m.in. na język angielski, francuski, włoski, holenderski, chiński i norweski. Twórczość Rau’a jest integralną częścią kształcenia teatrologów i literaturoznawców na wielu uniwersytetach.

W latach 2018 – 2023 Milo Rau pełnił funkcję dyrektora artystycznego NTGent. W 2023 roku objął stanowisko kuratora prestiżowego festiwalu Wiener Festwochen. Edycja 2024 będzie jego pierwszą w nowej roli.

Czas trwania spektaklu: 1 godzina 50 minut

Spektakl z napisami w języku polskim i angielskim.

Spektakl odbędzie się już w najbliższy piątek – 20 października – w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy o godzinie 19:00.

Partnerem XXII edycji Festiwalu Prapremier oraz polskiego pokazu spektaklu „Antygona w Amazonii” jest Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Bilety na spektakle repertuarowe w ramach Festiwalu Prapremier nabyć można w kasie biletowej czynnej od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz online na stronie internetowej festiwalu w zakładce „KUP BILET ONLINE”.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Polski w Bydgoszczy i Miasto Bydgoszcz.

Partnerem głównym Festiwalu Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Projekt dofinansowany w ramach programu “Kujawy + Pomorze – promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II”.

Zobacz też

Muzeum Okręgowe | Wakacje w muzeum
od 15 zł
27 Czerwca

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza małych i dużych na ostatnie zajęcia...

Letnie Koncerty na Rynku w Starym Fordonie
Wstęp wolny
28 Czerwca

Zapraszamy na niezapomniane letnie koncerty na rynku w Fordonie! Od czerwca...

Koncert Letni Bydgoskiego Instytutu Głosu
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert charytatywny – pełen emocji i muzycznej...