Informacje:

Wstęp wolny
różne lokalizacje, Bydgoszcz
09 Wrzesień 2023
10:00-14:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

We wrześniu, w całej Polsce pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa (#EDD) ruszy największy projekt społeczno-edukacyjny, w którym co roku bierze udział blisko 500 instytucji.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt o charakterze społeczno-edukacyjnym. Jego korzenie sięgają 1985 roku, kiedy to narodził się w Granadzie. #EDD są organizowane na terenie Polski już od trzech dekad, a od 2007 koordynatorem w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.  

Głównym celem tego święta jest zaangażowanie społeczności w troskę o dziedzictwo kulturowe, prezentacja jego różnorodności oraz wzmacnianie dialogu między kulturami. To unikalna okazja do zgłębiania historii oraz bogactwa kultury poprzez uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach, koncertach, wystawach i piknikach.

Zwiedzanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy

Zapraszamy do odwiedzenia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. W programie zwiedzanie Biblioteki Bernardyny, Pracowni Regionalnej oraz Magazynu Głównego.

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy przechowywana jest cenna regionalna kolekcja starych druków – biblioteka bernardynów bydgoskich. To najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów; jego początki sięgają schyłku XV wieku. Konwent bernardynów w Bydgoszczy ufundował biskup kujawski Zbigniew Oleśnicki w 1480 roku. Najwcześniejsze ślady istnienia biblioteki to noty proweniencyjne z lat 1482 i 1493. Klasztor istniał do 1829 roku. Biblioteka poklasztorna, pomimo rozproszenia części zbiorów, pozostała w Bydgoszczy. W 1839 r. księgozbiór złożono w farze bydgoskiej. W 1921 roku został przekazany Bibliotece Miejskiej w wieczysty depozyt. Od 1936 roku Bibliotheca Bernardina eksponowana jest w stylizowanym na wzór gotyckiej celi bibliotecznej pomieszczeniu. Sale zostały zaprojektowane przez artystę malarza, Jerzego Rupniewskiego. Witraże w oknach wykonał profesor Edward Kwiatkowski.

Zwiedzanie biblioteki z przewodnikiem będzie odbywać się w grupach. Obowiązują zapisy.

Prosimy o wcześniejsze zapisy, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia.
Osoba kontaktowa: Joanna Królicka-Nejman,
Telefon: 52 339 92 02.

https://www.facebook.com/events/693595065963424

Data rozpoczęcia:
9 września 2023, sobota 10:00

Lokalizacja:
Wojewódzka i Miejskaa Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy
ul. Stary Rynek 24; ul. Długa 41
85-034 Bydgoszcz

Droga Jaskółki – gra turystyczna

Serdecznie zapraszamy do udziału w grze turystycznej powstałej z okazji Roku Andrzeja Szwalbego – wybitnej postaci, bydgoszczanina z wyboru, który postawił na utrwalanie żywej tradycji muzycznej i dziedzictwa niematerialnego.

Andrzej Szwalbe – warszawiak z urodzenia, bydgoszczanin z wyboru. Wybrał w swoim życiu działalność na rzecz krzewienia kultury muzycznej w regionie Kujaw i Pomorza. Utrwalanie niematerialnego dziedzictwa traktował bardzo poważnie, dzięki czemu Bydgoszcz jest dziś istotnym punktem edukacji muzycznej oraz miastem wyjątkowych scen Filharmonii Pomorskiej oraz Opery Nova.

Wydarzenie jest premierą gry turystycznej, zwieńczone będzie wręczeniem nagród dla 3 drużyn – pierwszej i ostatniej, które ukończą grę w wyznaczonym czasie oraz tej, która prześle najbardziej kreatywne zdjęcie swojej ekipy zrobione podczas gry.

Gra turystyczna będzie dostępna po premierze w Bydgoskim Centrum Informacji oraz do pobrania w formie cyfrowej z serwisu miastotoplansza.pl

Gra turystyczna „Bydgoszcz – Miasto Skarbów: Droga Jaskółki” jest współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy.

https://www.facebook.com/events/1003874437482902

9 września 2023, sobota, 12:00

Lokalizacja:
Stary Rynek w Bydgoszcz,
w pobliżu Bydgoskiego Centrum Informacji

Kierunek Kujawsko-Pomorskie – na tropach zabytków

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, które jest regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowało dla Państwa dwa wydarzenia. Zapraszamy na pierwsze z nich pt. „Kierunek Kujawsko-Pomorskie – na tropach zabytków”.

Podczas spotkania odbędzie się gala finałowa IX Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego: „Portret z Kujawsko-Pomorskim zabytkiem w tle”. Naczelną ideą konkursu, od kilku lat towarzyszącego obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa, jest promocja zabytkowej architektury województwa kujawsko-pomorskiego. Przede wszystkim obiektów mało znanych, ale wartościowych dla lokalnych społeczności i dostrzeganych przez amatorów fotografii. Podczas uroczystości wręczenia nagród zostaną zaprezentowane fotografie wykonane przez laureatów.

W drugiej części wydarzenia swoją premierę będzie miał nowy przewodnik z serii: Kierunek Kujawsko-Pomorskie „Szlakiem ratuszy i urzędów. Siedziby władz miejskich”. W przewodniku zostało ukazanych 35 wybranych, zabytkowych ratuszy z 29 miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego. Wśród opisywanych budynków znalazły się takie perły średniowiecznej i renesansowej architektury jak ratusze w Toruniu, czy Chełmnie, modelowo neoklasycystyczne, jak w Brześciu Kujawskim, czy malowniczo neogotyckie, jak w Inowrocławiu. Wiadomości na temat historii i architektury dawnych i obecnych siedzib miejskich władz, uzupełniają specjalnie wykonane liczne fotografie zabytków autorstwa artysty fotografika Wojciecha Woźniaka.

W czasie spotkania publikacja dostępna będzie w cenie promocyjnej.

https://www.facebook.com/events/679209657047005

9 września 2023, sobota, 17:00

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Salon Hoffman
pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz

Spacer po Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy słynie na całym świecie z genialnej akustyki. Posiada dwa etatowe zespoły: Orkiestrę Symfoniczną i Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis, które prezentują podczas koncertów utwory różnych epok i stylów zapraszając do współpracy wybitnych dyrygentów i solistów.

Oferta artystyczna obejmuje wydarzenia dla wszystkich pokoleń odbiorców. W gmachu FP można podziwiać portrety rzeźbiarskie słynnych kompozytorów i wirtuozów, dzieła malarskie i graficzne oraz unikatowe gobeliny. Multimedialna fontanna oraz piękny park zachęcają do spacerów w Dzielnicy Muzycznej.

Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach (maksymalnie 25 osób).
Planowane godziny zwiedzania – 9:30, 11:30, 13:00.
Na spacery obowiązują zapisy.
Telefon: 52 321 25 50
E-mail: promocja@filharmonia.bydgoszcz.pl

16 września 2023, sobota, 09:30

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
ul. Andrzeja Szwalbego 6

Zobacz też

KINO HELIOS | ROVING WOMAN
od 12.90 zł

28 września o godzinie 18:00 Kino Helios Polska zaprasza w ramach...

Fabryka Lloyda | KIZO
od 117 zł

Patocelebryta odwiedzi jesienią 9 polskich miast! W Bydgoszczy KIZO wystąpi 19...

Fabryka Lloyda | ZEAMSONE
od 79 zł

Zapraszamy, 13 października, na koncert ZEAMSONE – ??? TOUR. Po świetnie...