Informacje:

Wstęp wolny
Różne lokalizacje Bydgoszcz
13 Maj 2023
16:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy 2023

Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów w Bydgoszczy! 13 maja (sobota) czekają na Ciebie liczne atrakcje, w tym wernisaże, pokazy, warsztaty, prelekcje oraz zwiedzanie wystaw. Będzie też wiele ciekawych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami! To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat sztuki i kultury.

Europejska Noc Muzeów to wyjątkowa, coroczna impreza kulturalna, która odbywa się na całym kontynencie. Polega na udostępnieniu muzeów, galerii i innych instytucji kultury w godzinach nocnych, co pozwala zwiedzającym poznać miejsca sztuki w zupełnie nowym, niezwykłym świetle. Pierwsza edycja Nocy Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 roku w Berlinie, a z biegiem czasu zyskała na popularności, stając się międzynarodowym wydarzeniem.

W trakcie Nocy Muzeów zwiedzający mają okazję obejrzeć niezwykłe wystawy i ekspozycje, wziąć udział w warsztatach i prelekcjach, a także posłuchać koncertów i występów artystycznych. Impreza ta stała się niezwykle popularna w wielu europejskich miastach, takich jak Paryż czy Amsterdam, a także w Polsce, gdzie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym.

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego obowiązują w ramach Nocy Muzeów (w Śródmieściu 18.00-24.00, w Exploseum: 16.00 – 22.00) następujące ceny biletów:

jeden obiekt / budynek: 2 zł / 1 osoba

wszystkie budynki Muzeum Okręgowego (bilet zbiorczy): 7 zł / 1 osoba

GMACH GŁÓWNY MOB, ul. Gdańska 4

godz.: 18.00, 19.30, 21.00, 22.00

Skarby Gdańskiej 4. Co skrywa refektarz? Oprowadzanie z konserwatorami. W trakcie remontu budynku, w sali dawnego refektarza odkryto XVII-wieczne malowidła ścienne, relikty posadzki, zamurowane okna i nisze. W tym roku okazało się, że jedna z nich kryje drugie dno. Czy zmniejszenie niszy było tylko zabiegiem technicznym, czy stały za tym inne przesłanki? Muzealny konserwator będzie stopniowo usuwał wtórne cegły, by na to odpowiedzieć. Na pewno będzie też hałas, wibracje i pył.

Prowadzący: Lesław Cześnik.

Obowiązują zapisy przez formularz –>> KLIKNIJ (ilość miejsc ograniczona)

Wystawy:

godz.: 18.00 – 24.00: Obrazy nie-/rzeczywistości. Inspiracje i aspiracje

godz.: 18.00 – 24.00: Jan Stanisławski i uczniowie

Wykłady:

godz.: 18.00: Brigitte Bardot – ikona mody i stylu. Wykład prof. Krzysztofa Trojanowskiego (UMK), poświęcony legendarnej aktorce, która w latach 50. zrewolucjonizowała obyczaje i modę, tworząc na ekranie typ nowoczesnej, pełnej zmysłowego uroku dziewczyny wyniesiony do rangi symbolu nowego sposobu życia młodej generacji.

godz.: 20.00: Literatura w Muzeum. Moda, dancing i miłość. Spotkanie z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wykład prof. Beaty Morzyńskiej-Wrzosek (UKW). Specyfika twórczości Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej ze szczególnym wyróżnieniem mody przełomu XIX i XX wieku oraz międzywojnia, niuansów życia towarzyskiego, poszukiwania miłości, marzenia o niej i leczenia smutku po zawodach miłosnych.

Wstęp na wykłady – 5 zł

BIBLIOTEKA I CZYTELNIA MOB, ul. Gdańska 4

godz.: 18.30, 19.30, 20.30, 21.30

Bajki z kliszy – zapraszamy nie tylko dzieci, ale również rodziców pamiętających wieczory spędzane przy rzutniku. Będziemy pokazywać i czytać bajki z kliszy.

Obowiązują zapisy przez formularz –>> KLIKNIJ (20 osób na każde wejście)

Mamy 100 lat! Złóż życzenia naszemu Muzeum i zostaw ślad na kolejny wiek – stanowisko na korytarzu przy wystawie Puste ramy.

Kartki urodzinowe – wykonaj dla nas kartkę urodzinową, wpisz życzenia i zostaw na naszej urodzinowej tablicy.

Zwój czasu – przygotowaliśmy rulon papieru, na którym możesz zostawić swój ślad na kolejny wiek. Wpisz wiadomość, narysuj coś lub się podpisz, a my przechowamy zwój niczym kapsułę czasu w bibliotecznym archiwum.

SPICHRZE NAD BRDĄ MOB, ul. Grodzka 7-11

Wystawy:

godz.: 18.00 – 24.00: Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

godz.: 18.00 – 24.00: Niech się święci. Bydgoszcz w PRL-u

Przy wystawach zorganizowano kąciki dla dzieci z zabawkami, strojami i grami

Gry i zabawy:

godz.: 18.00 – 21.00: Zagadkowa Bydgoszcz. Karta pracy dla dzieci dostępna przy wystawie Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

godz.: 18.00 – 21.00: Świętuj z nami. Karta pracy dla dzieci dostępna przy wystawie Niech się święci. Bydgoszcz w PRL-u

godz.: 18.00 – 24.00: Twój ruch! Kącik gier z PRL-u. Atrakcja dla dorosłych (chińczyk, bierki, pchełki, szachy)

ZBIORY ARCHEOLOGICZNE MOB, Mennica 2, Wyspa Młyńska

Wystawy:

godz.: 18.00 – 22.00: Piwne tradycje i życie towarzyskie w staropolskiej Bydgoszczy. Mini wystawa z planszami zawierającymi informacje o produkcji i wyszynku piwa w dawnej Bydgoszczy i gablotami z eksponatami związanymi z tematyką piwną oraz rozrywką i zabawą. Ponadto w myśl, że „Każdy może wygrać” chętni mogą spróbować szczęścia w grach znanych już od czasów staropolskich (kręgle, kości, warcaby, młynek).

godz.: 18.00 – 24.00: W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

godz.: 18.00 – 24.00: Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów.

EUROPEJSKIE CENTRUM PIENIĄDZA MOB, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska

Wystawa:

godz.: 18.00 – 24.00: Skarb Bydgoski.

Precjoza, w tym monety, broszki, zawieszki, wisiorki i inną biżuterię odkryto 2 stycznia 2018 roku w prezbiterium bydgoskiej fary. Skarb został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy dokonaniu wstępnej inwentaryzacji. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego podpisało umowę depozytową z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, umożliwiającą ich ekspozycję. Aktualnie dostępna dla zwiedzających jest część numizmatyczna.

GALERIA SZTUKI NOWOCZESNEJ MOB, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

Wystawy:

godz.: 18.00 – 24.00: Dzień dobry, panie Gauguin. Malarstwo Grzegorza Bednarskiego

Pokaz i warsztaty graficzne:

18.00 – 24.00: Jak powstaje rycina? Pokaz tradycyjnych technik graficznych oraz zagadnień warsztatowych artysty grafika, przygotowany w oparciu o zbiory Galerii Grafiki i Rysunku (ponad 30 obiektów): matryce, odbitki graficzne oraz rysunki przygotowawcze, stosowane podczas pracy nad matrycą. Przedstawione zostaną zestawy odbitek graficznych następujących artystów: Stanisława Brzęczkowskiego, Józefa Pieniążka, Bronisława Zygfryda Nowickiego, Andrzeja Budziaka, Jarosława Nowaka i Jana Gordona. Warsztaty z techniki linorytu, podczas których będzie można m.in. nauczyć się wycinać rysunek na płycie lub wykonać odbitki, poprowadzi bydgoski artysta: Jan Gordon.

DOM LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO MOB, ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska

Wystawa:

godz.: 18.00 – 24.00: Twórczość Leona Wyczółkowskiego

Gry i zabawy:

godz.: 18.00 – 20.00: Obie-g(ł)ówka”. Gra detektywistyczna na Wyspie Młyńskiej. Podczas niezwykłej przygody, wcielisz się w muzealnego detektywa. Wędrując wg wskazówek na mapie, odkryjesz istotne szczegóły ukryte w budynkach naszego Muzeum. Na mecie, będziesz miał okazję przy sztaludze wcielić się w prawdziwego artystę tworzącego dzieło, natchnione malowniczą scenerią Wyspy Młyńskiej.

Karta do gry dostępna w każdym oddziale MOB w śródmieściu przy zakupie biletu.

APTEKA POD ŁABĘDZIEM MOB, ul. Gdańska 5

Wystawy:

godz.: 16.00 – 23.00: Aptekarstwo bydgoskie

godz.: 16.00 – 23.00: Starodruki

Warsztaty:

godz.: 16.30 – 17.15, 17.30 – 18.15, 18.30 – 19.15: Warsztaty barwienia techniką ebru. prowadzący: artysta malarz Jan Marciniak, konserwator MOB.

Obowiązują zapisy przez formularz –>> KLIKNIJ (ilość miejsc ograniczona – wstęp: 10 zł / 1 osoba)

godz.: 16.00 – 19.00: Piknik Rodzinny z Funduszami Europejskimi w Ogrodzie Społecznika i Społeczniczki BCOPW

godz.: 20.00, 20.30, 21.00: Pokaz tworzenia mleka dziewiczego w Eksperymentatorium

Wydarzenia edukacyjne i ekologiczne „EkoRok w zdrowiu i w przyrodzie” realizowane są w ramach działań w Ogrodzie Społecznika/Społeczniczki we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy (Biurem Aktywności Społecznej)

EXPLOSEUM MOB, Alfreda Nobla

godz.: 10.00 – 16.00: Zwiedzanie indywidualne Exploseum,

wstęp: według cennika

godz.: 16.00 – 22.00: Noc Muzeów w Exploseum.

Zwiedzanie indywidualne, ostatnie wejście o 21.00 (wejście o tej godzinie nie gwarantuje przejścia całej trasy), wstęp – 2 zł

godz.: 16.00 – 20.00: Strzelnica statyczna ASG z firmy Ipron Events – za darmo.

godz.: 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30: III Strefa Exploseum*

Oprowadzanie z przewodnikiem. Dla bezpieczeństwa obowiązuje limit 20 osób w grupie. Zwiedzanie tylko w pełnym obuwiu odpowiednim dla terenu leśnego po wcześniejszych zapisach:

zapisy przez formularz –>> KLIKNIJ

tel.: 52 585 97 41

e-mail: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl

Bilet eventowy: 7 zł

*III Strefa – w gęstwinie leśnej znajdują się ukryte budynki. Ich specyficzna konstrukcja i porastająca je roślinność to unikatowy przykład architektury przemysłowej wykorzystywanej na potrzeby produkcji zbrojeniowej. III Strefa to magazynowa część, która, na co dzień jest niedostępna. Nasi przewodnicy opowiedzą o specyfice budynków oraz procesie produkcyjnym, który się w nich odbywał. Zwiedzanie możliwe dla wszystkich grup wiekowych, jednak dzieci i młodzież do 18 roku życia musza mieć zgodę opiekuna.

Inne bydgoskie muzea i instytucje kultury biorące udział w Europejskiej Nocy Muzeów 2023

MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH, ul. Czerkaska 2

godz.: 18.00 – 24.00: Bezpłatne zwiedzanie wystaw: Od Cedyni do Karbali, Nabytki, Uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych, Miecza Dziecku nie Dawaj, Bitwy Powstania Styczniowego.

Atrakcje dodatkowe:
konkurs historyczny, strzelnica z bronią pneumatyczną, wystawa broni strzeleckiej, możliwość rozłożenia i złożenia karabinka AK oraz zwiedzanie wnętrza czołgu T-72.

ODDZIAŁ MWL, OSÓWIEC, Osówiec 73

godz.: 12.00 – 18.00: Zwiedzający zobaczą kilkanaście niedostępnych na co dzień pojazdów takich jak: transporter opancerzony Half-track M3, wyrzutnię rakiet R11M-SCUD A, transporter pływający PTS-M, samochód pancerny Daimler Dingo czy armatę samobieżną 2S7 Pion. Ponadto zostaną uruchomione następujące pojazdy: czołg T-72, wyrzutnia rakiet taktycznych Toczka oraz haubica samobieżna M109A2.

MUZEUM OŚWIATY, ul. M. Skłodowskiej-Curie 4

godz.: 18.00 – 18.30: Spotkanie autorskie z dr hab. Przemysławem Grzybowskim i dr Katarzyną Marszałek, autorami książki Harcerska kultura śmiechu

godz.: 18.30: Wernisaż wystawy Harcerska Pamięć – wspomnienie o dh. Reginie Zwierowicz

godz.: 19.00 – 20.30: Harcerskie Szyszki – opowieść o wystawie Bohaterki Hufca ZHP Bydgoszcz. Spotkanie przeplatane będzie piosenkami harcerskimi, interaktywnymi zadaniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a poprowadzi je Hufiec ZHP Bydgoszcz Miasto.

MUZEUM WODOCIĄGÓW, Gdańska 242

godz. 18.00 – 24.00: Darmowe zwiedzania wystawy stałej, prezentującej dawne rozwiązania techniczne oraz wygląd i działanie współczesnych wodociągów. Dodatkowa atrakcja to pokazy rozruchu zabytkowego silnika DEUTZ, które będą odbywać się o każdej pełnej godzinie (ostatnie odpalanie o 22.00).

MUZEUM DYPLOMACJI I UCHODŹSTWA POLSKIEGO UKW, ul. Ryszarda Berwińskiego 4

godz.: 18.00 – 24.00:

Śladami Ambasadora – wystawa pamiątek z trwającej ponad pół wieku służby dyplomatycznej Kazimierza Duchowskiego

Kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii – to tu toczyły się niegdyś poufne rozmowy

Wystawa Jubileuszowa 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – prewernisaż. Chociaż do właściwych obchodów pozostaje miesiąc, dyskretnie uchylamy rąbka tajemnicy… Pokażemy niektóre z naszych najcenniejszych i rzadko udostępnianych obiektów.

Najnowsze nabytki: elementy wyposażenia międzywojennego Poselstwa Polskiego w Rio de Janeiro i pamiątki po Tadeuszu Skowrońskim (1896 – 1986) pośle nadzwyczajnym i ministrze pełnomocnym II RP.

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU, ul. Długa 13/17

godz.: 19.00 – 23.00: W tym roku proponujemy podróż przez naszą lokalną historię. Wizytę rozpoczyna seans filmowy – autorska produkcja o bydgoskich łaźniach i przemyśle mydlanym.

Następnie zaprosimy do samodzielnego odkrywania specjalnej wystawy z niepokazywanymi, na co dzień zdjęciami, reklamami i ciekawostkami. Zwieńczeniem będzie nowo otwarta ekspozycja dotyczącą Bydgoskiej Wytwórni Mydła Antoniego Pyrka

Wejścia o pełnych godzinach.

Wstęp: 15 zł

Ożywianie wspomnień

MUZEUM FOTOGRAFII, ul. Karpacka 52

godz.: 18.00 – 24.00

Wystawy:

Tania Raschied Photography: Rost und Farben. Miedzy fotografią a malarstwem

Piotr Wieczorek – wystawa astrofotografii autorstwa @piotr.wieczorek.photo

Ekspozycja stała – kolekcja aparatów i sprzętu fotograficznego z XX wieku

godz.: 19.00 i 21.00

Znikające obrazy. Półgodzinne, bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych. Ożywianie wspomnień – warsztaty adresowane do pasjonatów fotografii analogowej i miłośników historii zapisanych w negatywach.

Czas trwania: 90 minut.

Wstęp: 25 zł,

Obowiązują zapisy: muzeumfoto@byd.pl

MUZEUM KANAŁU BYDGOSKIEGO, Staroszkolna 10

godz.: 17.00: Prelekcja Roberta Grochowskiego – Bydgoski Węzeł Wodny na przestrzeni wieków, w świetle najnowszych prac archeologicznych.

godz.: 18.00 – 24.00: Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw: Kanał Bydgoski – historia i rolaŻegluga na Bydgoskim Obszarze WodnymWyspa ŁabędziaBrda StaropolskaTratwy i tartaki w krajobrazie Bydgoskiego Obszaru Wodnego

godz.: 18.00: Prelekcja – Barwa, mundur, uzbrojenie wojsk pruskich w II połowie XVIII wieku.

godz.: 18.00 – 23.00: Gdy w Bydgoszczy budowano kanał – obozowisko szlacheckie i pruskie, musztry, tor łuczniczy, zabawy dla dzieci.

MUZEUM UNIWERSYTETU KAZIMIERZA WIELKIEGO, ul. K. Szymanowskiego 3

godz.: 19.00 – 24.00: Noc World Urban Art 2023

godz.: 19.19 – cz. 1, 20.20 – cz.2: Czy siedzi w Tobie Herostrates? W nawiązaniu do opowiadania Sartre’a i sztuki Grupy Twożywo oraz tekstów Jarosława Pijarowskiego.

Na parterze można będzie śledzić proces tworzenie dzieła przez artystę z Niemiec. Na pierwszym piętrze prezentowane będą prace uznanych artystów, m.in. Alexandra Rodina, Petera Missinga związanych z Kunsthaus Tachales w Berlinie. Pojawią się nowe prace Sheparda Faireya, Lee Eelusa, Gu-Tang Clanu i innych.

Oprawę muzyczną przygotował Jarosław Pijarowski i członkowie zespołu Teatr Tworzenia oraz dr hab. Wojciech Dyngosz, prof. Akademii Muzycznej.

TEATR POLSKI IM. HIERONIMA KONIECZKI, Al. Mickiewicza 2 (wejście od Parku Kochanowskiego)

godz.: 18.00 – 23.00: Zapraszamy do teatralnej garderoby na małym foyer na wystawę kostiumów ze spektakli granych na scenie TPB. Będzie też okazja do podejrzenia projektów przygotowanych przez scenografów i do przebieranek przed specjalnym lustrem do selfie.

Wstęp – 1 zł

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA, Stary Rynek 24

godz.: 18.00 – 22.30: Zabawa literacka pokój zagadek Stwór Nieczytek.

godz.: 18.00 – 23.45: Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów – co 45 min.

godz.: 18.00 – 23.45: Zwiedzanie Pracowni Regionalnej – co 45 min.

godz.: 18.00 – 24.00: Wystawa cymeliów

godz.: 18.00 – 24.00: Kiermasz Taniej Książki

godz.: 18.15 – 24.00: Pokazy zbiorów w Magazynie Głównym -co 45 min.

godz.: 18.30: Papierowy pokaz mody – warsztaty recyklingowe

BIBLIOTEKA GŁÓWNA – INTROLIGATORNIA, ul. Długa 39

godz.: 18.00 – 24.00: Bydgoszcz, moje miasto sprzed lat – wystawa

godz.: 18.30 – 24.00: Pokazy introligatorskie i zwiedzanie (co godzinę)

Szczegółowe informacje na stronie: https://biblioteka.bydgoszcz.pl/

GALERIA MIEJSKA bwa W BYDGOSZCZY, ul. Gdańska 20

godz.: 18.00: Otwarcie wystawy Dariusza Gackowskiego Backstage, prezentującej fotografie kulis bydgoskich scen artystycznych, będącej jednocześnie dokumentacją obiektów kultury

godz.: 19.00: Oprowadzanie autorskie – Backstage

godz.: 20.00: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kim jest Janina Węgrzynowska? Prezentacja jest dialogiem współczesnych artystek i artystów z twórczością Węgrzynowskiej oraz zwróceniem uwagi na aktualność jej praktyki

godz.: 18.00 – 24.00: Zwiedzanie dwóch wystaw i promocyjna sprzedaż katalogów

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 3

godz.: 18.00 – 24.00: Zwiedzanie wystawy inspirowanej pracą kuratorki z kolekcją dzieł sztuki Galerii oraz zbiorami bibliotecznymi

GALERIA “GDAŃSKA 5” W BYDGOSKIM CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH I WOLONTARIATU, ul. Gdańska 5

Wystawa: Prawa Człowieka. Dostrzegam. Wystawa fotografii Macieja Byczkowskiego. Wystawa – podróż – medytacja.

czynna od 10.00

KAWIARNIA ZAKŁADKA, ul. Gdańska 5 (w BCOPiW)

godz.: 16.00: Cupping kawy – krótka formuła degustacji różnych odmian kawy otwarta dla wszystkich

godz.: 18.00: Koncert akustyczny starych piosenek w nowej aranżacji

godz.: 20.00: Pokaz filmowy: Bydgoszcz w starym obiektywie

Przy zakupie herbaty w Aptece pod Łabędziem zniżka w Zakładce na wybrane wypieki.

Wstęp wolny

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY, Pl. Kościeleckich 6

godz.: 18.00 – 19.00: Warsztaty: Umajeni śpiewem – nauka piosenek w gwarze kujawskiej. Obowiązują zapisy pod numerem: 517 799 994

godz.: 19.00 – 20.00: Spotkanie otwarte – premiera śpiewnika Danuty Kaczmarek, nagranie płyty analogowej

godz.: 20.00 – 23.00: Oprowadzanie po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej z przewodnikiem w stroju ludowym

godz.: 20.00 – 23.00: Sesja retro na żywo – przedwojenne metody nagrywania dźwięku. Chętni będą mogli nagrać swój głos i odsłuchać nagrania z analogowego krążka

BARKA LEMARA, ul. Spichlerna 1

Wystawa:

godz.: 18.00 – 24.00: Barki na Bydgoskim Obszarze Wodnym – ekspozycja mobilna ze zbiorów Muzeum Kanału Bydgoskiego. Wystawa modeli jednostek, które niegdyś pływały na Brdzie i Kanale

godz.: 20.00: Koncert grupy Kotwica w górę!

MŁYNY ROTHERA, Wyspa Młyńska, ul. Mennica 10

Młyny Rothera zapraszają do bezpłatnego udziału w „Budzeniu Maszyny”. Będzie to szereg atrakcji z udziałem publiczności. Odwiedź Młyny i odkryj autorskie instalacje multimedialne, poznaj industrialną muzykę improwizowaną oraz posłuchaj dźwięków generowanych przez ruch. Wejdź na punkt widokowy i podziwiaj panoramę Bydgoszczy! Wstęp bezpłatny

Wystawa:

godz.: 18.00 – 24.00: Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką – wystawa stała.

Ostatnie wejście o godz. 23.00.

Wstęp – 1 zł

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ – DELEGATURA W BYDGOSZCZY, ul. Wincentyny Teskowej 1

godz.: 18.00 – 23.00: Noc w Archiwum IPN. Zwiedzanie magazynów archiwalnych od godz. 18.00, (co 30 minut).

Ostatnie wejście o 22.30!

Ekspozycje dokumentacji archiwalnej: Polska i Polacy po wrześniu 1939 r., Program Lebensborn, Metody kryminalistyczne w PRL, Subkultury metalowców

Wystawy historyczne:

Polski wysiłek zbrojny w II wojnie światowej, Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej „Łączki”

Wernisaż:

Damy Wyklęte z oprawą źródłową: ekspozycja dziewięciu portretów autorstwa młodzieży z Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku

Wykłady:

godz.: 18.00 – 19.30 (co 30 min.): Jak odróżnić naukę od propagandy? – dr Tomasz Ceran; Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z Pomorza i Kujaw – dr Kinga Czechowska; Marynarka Wojenna II RP w 1939 r. – dr Przemysław Wójtowicz

godz.: 19.30: Najważniejsze są korzenie! Bydgoscy poeci czytają wiersze inspirowane polską historią i tradycją (prowadzenie Bartłomiej Siwiec)

Przestrzeń dla najmłodszych: rozgrywki gier planszowych IPN

PAŁACE OSTROMECKO, Ostromecko, ul. Bydgoska 9

godz.: 19.00 – 21.00: Wieczorny spacer śladami Andrzeja Szwalbego w Ostromecku. Europejska Noc Muzeów stwarza możliwość zwiedzania pałacowych wnętrz w wieczorowej odsłonie. Rok Andrzeja Szwalbego, szczególnie związanego z Ostromeckiem, jest okazją do przybliżenia tej niezwykle zasłużonej dla Bydgoszczy i regionu postaci.

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują zapisy: andrzej.gawronski@mck-bydgoszcz.pl

KPSOSW NR 1 IM. BRAILLE’A, ul. Krasińskiego 10 (wejście od ul. Reja)

godz.: 16.00 – 22.00: Izba Tradycji bydgoskiej szkoły dla niewidomych zaprezentuje unikatowe zbiory ze 150-letniej historii najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących, dostosowane dla zwiedzających z niepełnosprawnościami.

Wystawy:

Bł. ks. bp. Michał Kozal – 1923/2023 – z posługą bydgoskim niewidomym, Brajlowskie ślady na kartce pocztowej – Wojciech Banach in memoriam

Prezentacje księgozbioru brajlowskiego: map i globusów dla niewidomych

Warsztaty tyfloinformatyczne pisma Braille’a; orientacji przestrzennej.

NOC KONKURSÓW !!!

Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!

Weź udział w KONKURSIE, odwiedź obiekty biorące udział w Europejskiej Nocy Muzeów, zbierz minimum 6 stempli, które otrzymasz w kasach i wygraj atrakcyjne nagrody!

MUZEA I INSTYTUCJE KULTURY BIORĄCE UDZIAŁ W EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW 2023

Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy 2023

Zobacz też

KINO HELIOS | ROVING WOMAN
od 12.90 zł

28 września o godzinie 18:00 Kino Helios Polska zaprasza w ramach...

Fabryka Lloyda | KIZO
od 117 zł

Patocelebryta odwiedzi jesienią 9 polskich miast! W Bydgoszczy KIZO wystąpi 19...

Fabryka Lloyda | ZEAMSONE
od 79 zł

Zapraszamy, 13 października, na koncert ZEAMSONE – ??? TOUR. Po świetnie...