Informacje:
Drums Fusion 2024 | Street Beat
Międzynarodowy Festiwal Rytmu i Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION wychodzi na ulice! Od poniedziałku do czwartku (3-6 czerwca), codziennie o godz. 17.00 szukajcie w amfiteatrze przy ul. Mostowej.
Plan na uliczne nabijanie rytmu jest zaś następujący:
03 czerwca 2024, godz. 17:00
Joniec / Giżycki (MikrobioM)
Nazywamy się MikrobioM i gramy muzykę wątpi. Biliony mikroorganizmów w twoich jelitach, przy pomocy milionów jelitowych komórek nerwowych – twojego drugiego, flaczego mózgu – wykorzystuje twój właściwy, fasadowy mózg do komunikacji z mikrobiomem innych ludzi. Globalny system bebeszej, mikrobiotycznej komunikacji. Nazywamy się MikrobioM i gramy podskórną muzykę jelit: nasza mikrobiota wilgotno dźwięczy się waszej mikrobiocie. Nazywamy się MikrobioM i gramy nieludzką muzykę trzewi. W zeszłym roku wydaliśmy debiutancki album w TORF Records – a kiszki samego Najwyższego widziały, że było to dobre. Lada moment wydajemy kolejny, a będą tam flaki klarnetu i fortepianu. Nazywamy się MikrobioM i, choć nie widać, to jest nas legion.
Michał Giżycki – klarnecista, saksofonista, improwizator i kompozytor. Współpracował z muzykami sceny muzyki improwizowanej, eksperymentalnej, jazzowej, rockowej, folkowej oraz tradycyjnej, a także artystkami i artystami sztuk wizualnych, performatywnych, tancerkami i tancerzami. Wieloletnia praktyka pozwala mu na stosowanie rozbudowanych technik, takich jak oddech cyrkulacyjny czy multiphonics, dzięki którym podczas gry solowej tworzy wielowarstwowe struktury na pozornie jednogłosowych instrumentach. Założyciel TORF records – wydawnictwa z muzyką improwizowaną, free jazzową i kreatywną, mającą na celu łączenie muzyków z różnych środowisk. Na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie koncertował z czołowymi improwizatorami z całego świata m.in. na Spontaneous Music Festival oraz Spontaneous Live Series w Poznaniu. Obecnie jest członkiem: En quartet, Satori duo, Drogi Krajowe, Czarnoziem, MikrobioM, JEST, i Efflux collective. W 2022 roku stworzył muzykę na klarnet basowy solo do filmu krótkometrażowego „Pogrzebanie” w reżyserii Jerzego Czachowskiego.
Michał Joniec – śmieciarz-idiofonista i perkusjonalista – ale głównie śmieciarz: psychonautyczny archeolog dźwięku. Rozbudowuje autorskie, zindywidualizowane zestawy ze znalezionych obiektów dźwiękowych, stanowiące swoiste mapy intuitywnych muzycznych światów. Zdobywca Złotych Gęśli na festiwalu Nowa Tradycja: w TVP i Polskim Radiu grywał za złotych czasów PiSu. Współtworzy(ł) projekty muzyczne m.in.: kakofoNIKT, kakofoNIKT & Chór Pogłosy, kakofoNIKT i Towarzystwo Katastroficzne, Poznańska Orkiestra Improwizowana, MikrobioM, Meduza i Polip, Gaudi, Owsiki i Huje – oraz inicjatywy artystyczno-kulturalne takie jak: Statek Kultury, ImproPlener, Antypody. Ponadto pisuje teksty dla Chóru Pogłosy oraz Towarzystwa Katastroficznego.
Wystąpią:
- Michał Joniec – upcyklingowe konstelacje quasi-perkusyjne,
- Michał Giżycki – klarnet basowy, saksofon
04 czerwca 2024, godz. 17:00
Dąbrowski / Buhl
Duet Buhl Dąbrowski zaczął grać w 2019 roku. Pierwszy wspólny koncert odbył się 24 VIII 2019 w klubie Mózg w Bydgoszczy. Po kilku koncertach, jeszcze w 2019, rozpoczął prace nad albumem, który miał być swoistym hołdem dla japońskiego mistrza perkusji, multiinstrumentalisty Toshi Tsutchitori. Do duetu dołączył Radosław Dziubek ze swą elektroniką, także album stał się owocem pracy tria.
Obecnie znów będzie eksplorowany duet dwóch perkusji, bogatych kolorytów, z pozoru surowych brzmień, szumu, wiru i spokoju w które Panowie Jacek Buhl i Piotr Dąbrowski potrafią wprowadzić swym Dźwiękiem.
Wystąpią:
- Jacek Buhl – perkusja;
- Piotr Dąbrowski – perkusja, dziurawy kij (flet alikwotowy)
05 czerwca 2024, godz. 17:00
Street Beat: Hanowska / Karnowski / Maciejewski
Olga Hanowska – skrzypaczka alternatywna, improwizatorka, edukatorka, eksperymentatorka, amatorka jubilerstwa, ogrodnik, wykładowca, warsztatowiec, muzykoterapeutka, autorka scenariuszy i licznych działań edukacyjno – artystycznych skoncentrowanych wokół muzyki i najmłodszych. W poszukiwaniu własnej przestrzeni posługuje się strategiami związanymi z muzyką elektroakustyczną, fieldrecordingiem, noise, trans, polską muzyką rdzenną, muzyką ilustracyjną. Lubi samplery oraz ciemne, absolutnie niekoncertowe brzmienia skrzypiec, zwłaszcza skrzypiec baritone. Senna muzykantka zatopiona w botanicznym widnokręgu własnego, rozpoznawalnego manieryzmu
Marcin Karnowski – perkusista, perkusjonista, cymbalista, autor tekstów, animator kultury, poeta, prozaik, scenarzysta. Gra w zespołach i projektach: Variete, 3moonboys, Ala Kryształ, Małomiejsca, Brda, Ur Jorge, Salimara, Hanowska/Karnowski, Gumowska/Karnowski. Muzyk Bydgoskiej Orkiestry Improwizowanej. Ma na koncie ponad 200 koncertów w Polsce, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Norwegii, w Islandii, na Litwie, w Irlandii. Autor słuchowiska Mapy czasu o Annie Jachninie oraz słuchowisk dla dzieci realizowanych z pisarką Miłką O. Malzahn. Wspólnie z Iloną Gumowską zrealizował etiudę filmową Iskrą tylko, nagrodzoną na festiwalach filmów krótkometrażowych w San Francisco (San Francisco Indie Short Festival), Berlinie (Berlin Shorts Award), Paryżu (Paris International Short Festival). Nagrał ponad 20 płyt z różnymi zespołami i artystami.
Prowadzi warsztaty muzyczne skoncentrowane na rytmie i przestrzeni dźwięku. Realizuje działania na styku rozmaitych dziedzin twórczych skoncentrowanych na dźwięku i słowie.
Marek Maciejewski – muzyk, gitarzysta legendarnej grupy VARIETE i zespołu BRDA, menedżer kultury, producent muzyczny. Współtworzył Prywatne Centrum Kultury SANATORIUM, gdzie był redaktorem naczelnym artystyczno-kulturalnego pisma DLATEGO. Obecnie redaktor naczelny ogólnokrajowego pisma o kulturze współczesnej FABULARIE. Prowadzi Sekcję Muzyki i A/V Studio nagrań Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Studio nagraniowe STRYCH w MiWBP w Bydgoszczy. Od 2012 roku Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION.
05 czerwca 2024, godz. 18:00
Big Bike Orchestra
Big Bike Orchestra – polski zespół popowo-folkowy założony w 2021 roku w Bydgoszczy. Cechą charakterystyczną zespołu jest to, że muzycy łączą grę na instrumentach z jednoczesną jazdą na sześcioosobowym rowerze. Orkiestra Na Dużych Rowerach jest półfinalistą 13. edycji programu TVN Mam Talent.
Sześć indywidualności, sześć temperamentów, w połączeniu ze wspólną ideą tworzenia i grania w duchu ekokultury doprowadziło do powstania wyjątkowego zespołu, który nie kopiuje stylów czy manier wypracowanych przez geniuszy sceny artystycznej, ale sam zdecydowanie przeciera szlaki przez nieodkryte sfery muzycznej aranżacji.
06 czerwca 2024, godz. 17:00
pARTyzant
Krzysiek i Mikołaj Toczko
Czyli pARTyzant…
Krzysztof Toczko znany jako Partyzant w latach 1990-1994 zagrał z grupą Dżem ponad 200 koncertów, zagościł na 6 wydawnictwach a co najważniejsze zaczął kreować swoją artystyczną drogę.
Choć dalej można go spotkać z zespołem Dżem to jednak główny projekt muzyczny o nazwie pARTyzant tworzy ze swoim synem – Mikołajem. Zważywszy, że Mikołaj jest perkusistą Kobranocki, kultowego, metalowego zespołu Dragon, jak i udziela się w punkowym Ivo Partizan zaś Krzysztof, jak już napisano, chłonął przez lata muzykę bluesową i rockową można się słusznie spodziewać wybuchowej mieszanki energetycznych muzycznych stylów.
Duet ma na swoim koncie 2 albumy studyjne ( „Guitar Cinema” 2013, „Kenopsja” 2017 ) oraz kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii.