Informacje:

Dom Liter, ul. Podwale 15, Bydgoszcz
03 Października 2024
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Dom Liter | Inauguracja działalności

W dniu 3 października (czwartek) o godzinie 18.00, na parterze zabytkowej eklektycznej kamienicy przy ulicy Podwale 15, zaprojektowanej w XIX wieku przez spółkę Józefa Święcickiego i Antona Hoffmanna, zainauguruje swoją działalność Dom Liter – Centrum Literatury i Pisma Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Dom Liter otworzy dwie wystawy stałe: jedną pokazującą ewolucję XX-wiecznych maszyn do pisania oraz drugą – prezentującą szeroki zbiór książek eksperymentalnych i artystycznych.

PROGRAM:

3.10.2024, czwartek, godz. 18.00, ul. Podwale 15

UROCZYSTE OTWARCIE

W czwartek 3 października, na parterze zabytkowej eklektycznej kamienicy zaprojektowanej w XIX wieku przez spółkę Józefa Święcickiego i Antona Hoffmanna, zainauguruje swoją działalność Dom Liter – Centrum Literatury i Pisma Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Otworzymy tego dnia dwie wystawy stałe: jedną pokazującą ewolucję XX-wiecznych maszyn do pisania oraz drugą – prezentującą szeroki zbiór książek eksperymentalnych i artystycznych.

4.10.2024, piątek, godz. 18.00, ul. Podwale 15„MASZYNY DO PISANIA W EPOCE MASZYN PISZĄCYCH”

Wykład Michała Tabaczyńskiego o historii maszyn do pisania u progu ery sztucznej inteligencji.

4.10.2024, piątek, godz. 19.00, ul. Podwale 15

SPOTKANIE Z JUSTYNĄ SOBOLEWSKĄ WOKÓŁ KSIĄŻKI „JADWIGA. OPOWIEŚĆ O STAŃCZAKOWEJ” + PREZENTACJA BRAILLE’OWSKIEJ MASZYNY DO PISANIA NALEŻĄCEJ DO BOHATERKI KSIĄŻKI

„Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej” to opowieść o wychodzeniu z cienia, przedstawiająca niezwykłe życie Jadwigi Stańczakowej – pisarki, dla której nie istniało niemożliwe. Żyła na własnych warunkach. Brawurowo, pod prąd, wbrew wszelkim przeciwnościom. Po swojemu. Żydówka, która wyszła z warszawskiego getta. Reporterka, która straciła wzrok. Widząca innymi zmysłami. Kochająca i toksyczna córka, żona, matka i babcia. Przyjaciółka poetów – Broniewskiego, a później Białoszewskiego. Joginka. Ale przede wszystkim – poetka i pisarka. Kiedy czegoś zapragnęła, nic nie mogło jej powstrzymać. A nade wszystko chciała być artystką, tworzyć. Justyna Sobolewska wczytuje się w autofikcyjną twórczość Stańczakowej i przedziera się przez pełne niespodzianek archiwum pisarki. Odkrywa nie tylko fascynującą postać swojej babki, ale i jej zagmatwaną historię. Tworzy poruszający obraz skomplikowanych więzi rodzinnych i na nowo nawiązuje przerwaną niemal 30 lat wcześniej rozmowę.

Justyna Sobolewska – krytyczka, publicystka „Polityki”, autorka m.in. książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020), nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, i książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” (wraz z Anną Dziewit-Meller).

Specjalnie na spotkanie w Domu Liter autorka przywiezie i zaprezentuje braille’owską maszynę do pisania, na której tworzyła jej babcia Jadwiga Stańczakowa.

Spotkanie wokół „Jadwigi. Opowieści o Stańczakowej” poprowadzi Emilia Walczak.

5.10.2024, sobota, godz. 17.30, ul. Podwale 15

SPOTKANIE Z RADKIEM RAKIEM

Radek Rak – pisarz i lekarz weterynarii. Na co dzień zajmuje się byciem mężem i tatą. Lubi razem z żoną przeobrażać gąsienice w motyle. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Powergraph 2019) otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Jerzego Żuławskiego, Nagrodę „Nowej Fantastyki” oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Zafascynowany Schulzem, tworzy własne, bardzo indywidualne światy.

Porozmawiamy pewnie o mitycznie przetworzonym Lublinie z „Pustego nieba” i Krakowie z trylogii „Agla”, której trzeci tom ukaże się w przyszłym roku, o mitach i gnozie, a także o zwierzętach.

Spotkanie poprowadzi Marta Kładź-Kocot.

5.10.2024, sobota, godz. 19.30, ul. Podwale 15

KONCERT FORMACJI MUZYCZNEJ STOP

Zespół o sobie i swoim albumie: „Zafascynowani sobą nawzajem założyliśmy w 2019 roku duet. Podczas występów nawijka Stefana nakręca motoryczne, zaloopowane improwizacje kontrabasowe Tomka. Płyta «Równanie toru» to zapis dwóch sesji w Studio Inżynierska w Warszawie. Utwory są improwizowane i nagrane na setkę. Czasem brudno, czasem surowo. Zawsze skutecznie”.

Zespół wystąpi w składzie: tekst i wokal – Stefan Kornacki (artysta multimedialny, poeta), kontrabas – Tomasz Januchta (kontrabasista Teatru Wielkiego, Opery Narodowej w Warszawie).

Koncert będzie jednym z elementów procesu układania liter pod nową płytę, która ukaże się jeszcze w tym roku.

Sponsorem wydarzenia jest Arkada Invest.

JUŻ WKRÓTCE RUSZAJĄ ZAPISY NA WARSZTATY PISARSKIE!

Opowiadanie historii to podstawowa ludzka potrzeba. Każdy ma własną opowieść, ale żeby przelać ją na papier, potrzeba bardzo dużo rzeźbienia w słowach. Warsztaty pomogą zrozumieć, jak działają opowieści, a także dlaczego niekiedy coś w nich nie działa. Dostarczą konkretnej, solidnej wiedzy o technikach narracyjnych, operowaniu czasem i przestrzenią w narracji, tworzeniu bohaterów, budowaniu dialogów – oraz pomogą przełożyć tę wiedzę na praktykę. Warsztaty poprowadzi Marta Kładź-Kocot – literaturoznawczyni, pisarka i doświadczona redaktorka.

Zobacz też

Opera Nova | KONCERT SYLWESTROWO-NOWOROCZNY 2024
od 270 zł
28 Grudnia
+6

Opera Nova w Bydgoszczy po raz kolejny zaprasza na wyjątkowe Koncerty...

IV. Kujawsko-Pomorski Festiwal Książki
Wstęp wolny
Dzisiaj
do 13 Października

Zapraszamy, 12-13 października, na IV edycję Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Książki. Z publicznością...

Get Up! Bydgoszcz 2024
od 90 zł
12 Października

Get Up Bydgoszcz 2024 to święto muzyki reggae w Bydgoszczy! Zapraszamy...