Informacje:

Wstęp wolny
Centrum Kultury Fordon, ul. Gawędy 5, Bydgoszcz
09 Luty 2024 18:30
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Centrum Kultury Fordon | 4DON2

Centrum Kultury Fordon zaprasza na wystawę fotografii Łukasza Ułanowskiego “4DON²”. Kurator wystawy – Marek Noniewicz

“Wystawa Łukasza Ułanowskiego, nie jest hymnem pochwalnym na cześć wypaczonej architektury z duchem Corbusiera w tle. Jego Fordon to subiektywny obraz dokumentalisty, który po pięciu latach pracy postanowił podsumować ten etap, prezentując go w formie wystawy. Jego typologia to wnikliwy punkt widzenia obserwatora, który wśród masy betonu poszukuje utraconego raju natury, a swój zachwyt zamyka w kadrze fotografii, które układa w zagadkowe dyptyki. Czasem są to zderzenia elementu kolorystycznego obecnego na sąsiadujących ze sobą zdjęciach, czasem formy, a innym razem kluczem do odczytania zestawionych obrazów jest wrażliwość twórcy, pełna refleksji postawa humanisty, który dyskretnie ujawnia opresyjną wobec natury postawę współczesnego człowieka. Na fotografiach Ułanowskiego nie znajdziemy krzykliwych kolorów, czy wyszukanych kompozycji, szczerość wypowiedzi dyscyplinuje go by o rzeczywistości którą zamyka w kadrze opowiadać w najprostszy sposób i z tego wynika niezwykła siła tych obrazów.

Kiedy w latach osiemdziesiątych, moi koledzy z podwórka na Bartodziejach wyprowadzali się do Nowego Fordonu, wydawało mi się, że to zsyłka na odległą wyspę. Kilka razy podejmowaliśmy rowerowe wyprawy by odwiedzić towarzyszy broni podwórkowych zabaw w wojnę. Dolina Śmierci kusiła mroczną historią, podczas gdy śmierć wydawała się odległa niczym inna galaktyka. Dziś rzadko spotykam się z nazwą Nowy Fordon, bo Fordon dawno przestał być Nowy. Może nie jest tak odrębny jak Stary Fordon, może nadal poszukuje swojej tożsamości? Może prawdziwy obraz Fordonu ujawnia się właśnie na fotografiach Łukasza Ułanowskiego?

Pomysł zorganizowania wystawy tych fotografii właśnie w Fordonie wydawał się wyjątkowo kuszący, a surowa przestrzeń byłej szkoły przy ulicy Gawędy 5 idealnie się do tego nadaje, to jak okruchy fordońskiej rzeczywistości w naturalnym otoczeniu. Wędrująca od 2014 roku Pracownia WahrStadt Fotorafii inicjuje swoją aktywność w tym budynku, który w przyszłości stanie się Centrum Kultury Fordon, znakomitą wystawą Łukasza Ułanowskiego. “

Marek Noniewicz

Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy

Wystawa będzie trwać do 26.02.2024

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...